5 najważniejszych zmian w PIT 2018, o których powinieneś wiedzieć

2018-04-26 14:26:27 5 najważniejszych zmian w PIT 2018, o których powinieneś wiedzieć

5 najważniejszych zmian w PIT 2018, o których powinieneś wiedzieć

Polski ustawodawca przyzwyczaił podatników do częstych zmian w prawie. Osoby aktywne zawodowo, a szczególnie prowadzące działalność gospodarczą, przywykły, że początek roku to czas, gdy w życie wchodzą nowe przepisy. Co w 2018 roku zmienia się w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych? Prezentujemy 5 najważniejszych zmian.

W ubiegłym roku rząd skoncentrował się na uszczelnieniu systemu podatkowego. Część zmian, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., to kontynuacja walki z wyłudzeniami VAT-u. Równocześnie sporo nowych przepisów wprowadzono do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o  podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Do najważniejszych zmian należy zaliczyć:

1. Podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek

Kwota wolna od podatku w 2018 r. jest wyższa niż w 2017 r. – wynosi 8000 zł (poprzednio 6600 zł). To szczególnie dobra informacja dla osób, które w ciągu roku kalendarzowego uzyskują niewielkie dochody. Jednocześnie ustawodawca podwyższył kwoty zmniejszające podatek:

  • osoby, które zarabiają więcej niż 8000 zł, ale nie przekraczają pułapu 13 000 zł, mają prawo skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości od 1440 do 556,02 zł (została utrzymana degresywna, czyli malejąca wraz ze wzrostem podstawy obliczenia podatku, kwota wolna od podatku),
  • osoby, których zarobki plasują się w przedziale od 13 000 do 85 528 zł, stosują kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł,
  • osoby zarabiające więcej niż 85 528 zł, stosują kwotę zmniejszają podatek, która maleje z poziomu 556,02 zł do zera, gdy podstawa wyniesie 127 000 zł.

W porównaniu do roku ubiegłego zmiany w zakresie kwot zmniejszających podatek są korzystne dla osób, które uzyskują najniższy dochód.

2. Zwiększenie limitu kosztów uzyskania przychodów dla twórców

Dobra wiadomość czeka również na twórców, a dokładniej: dziennikarzy, aktorów i pisarzy. Ustawodawca zdecydował się zwiększyć limit 50% kosztów uzyskania przychodów z dotychczasowych 42 764 do 85 528 zł. Został on zatem podwyższony dwukrotnie.

Z powyższej zmiany nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy ci, którzy dotychczas uzyskiwali przychód z tytułu wykonywania prac twórczych. Mowa m.in. o: projektantach odzieży, tłumaczach czy geodetach.

3. Podwyższenie limitu jednorazowej amortyzacji m.in. środków trwałych

Przedsiębiorców powinna ucieszyć wiadomość o podwyższeniu limitu jednorazowej amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W 2017 r. limit ten wynosił 3500 zł. Od 2018 r. jest niemal trzykrotnie wyższy – wynosi 10 000 zł.

Kwota została podniesiona po raz pierwszy od kilku lat. Informacja ta jest szczególnie ważna z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy działają na niewielką skalę – może to ich zachęcić do inwestowania. Zakup środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych może przyczynić się do rozwoju firmy i polepszenia jej konkurencyjności.

4. Nowe rozwiązanie w zakresie zaliczek na podatek dochodowy

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, wpłacają w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Możliwości regulowania tego obowiązku są trzy: opłacanie zaliczek co miesiąc, kwartalnie lub skorzystanie z formy uproszczonej. Dotychczas zaliczki należało uregulować, niezależnie od ich wysokości. W 2018 r. przedsiębiorcy mają wybór.

Aby ułatwić rozliczenia podatnikom uzyskującym dochód z prowadzenia działalności gospodarczej, ustawodawca zniósł obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy wówczas, gdy kwota zaliczki, którą należałoby uiścić, nie przekracza 1000 zł. Podatnicy, którzy chcą wpłacać niższe zaliczki, mogą to robić – przepis ma charakter fakultatywny.

5. Zmiana w opodatkowaniu najmu

W 2018 r. zmieniają się także zasady opodatkowania najmu. W ubiegłym roku dochody uzyskiwane z najmu przez osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej, były opodatkowane podatkiem w wysokości  8,5% (ryczałt) lub 18% i 32% (zasady ogólne). Ile dziś wynosi stawka podatku?

Ustawodawca zdecydował, że zastosowanie stawki ryczałtowej 8,5% nie będzie możliwe wówczas, gdy przychód z najmu przekroczy kwotę 100 000 zł. Wówczas zastosowanie ma wyższa stawka w wysokości 12,5%.

Choć wymienione zmiany to oczywiście nie wszystkie, jakie wchodzą w życie w 2018 r., są one najważniejsze z punktu widzenia podatników.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights