5 najważniejszych zmian w PIT 2018, o których powinieneś wiedzieć

2018-04-26 14:26:27 5 najważniejszych zmian w PIT 2018, o których powinieneś wiedzieć

5 najważniejszych zmian w PIT 2018, o których powinieneś wiedzieć

Polski ustawodawca przyzwyczaił podatników do częstych zmian w prawie. Osoby aktywne zawodowo, a szczególnie prowadzące działalność gospodarczą, przywykły, że początek roku to czas, gdy w życie wchodzą nowe przepisy. Co w 2018 roku zmienia się w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych? Prezentujemy 5 najważniejszych zmian.

W ubiegłym roku rząd skoncentrował się na uszczelnieniu systemu podatkowego. Część zmian, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., to kontynuacja walki z wyłudzeniami VAT-u. Równocześnie sporo nowych przepisów wprowadzono do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o  podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Do najważniejszych zmian należy zaliczyć:

1. Podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek

Kwota wolna od podatku w 2018 r. jest wyższa niż w 2017 r. – wynosi 8000 zł (poprzednio 6600 zł). To szczególnie dobra informacja dla osób, które w ciągu roku kalendarzowego uzyskują niewielkie dochody. Jednocześnie ustawodawca podwyższył kwoty zmniejszające podatek:

  • osoby, które zarabiają więcej niż 8000 zł, ale nie przekraczają pułapu 13 000 zł, mają prawo skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości od 1440 do 556,02 zł (została utrzymana degresywna, czyli malejąca wraz ze wzrostem podstawy obliczenia podatku, kwota wolna od podatku),
  • osoby, których zarobki plasują się w przedziale od 13 000 do 85 528 zł, stosują kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł,
  • osoby zarabiające więcej niż 85 528 zł, stosują kwotę zmniejszają podatek, która maleje z poziomu 556,02 zł do zera, gdy podstawa wyniesie 127 000 zł.

W porównaniu do roku ubiegłego zmiany w zakresie kwot zmniejszających podatek są korzystne dla osób, które uzyskują najniższy dochód.

2. Zwiększenie limitu kosztów uzyskania przychodów dla twórców

Dobra wiadomość czeka również na twórców, a dokładniej: dziennikarzy, aktorów i pisarzy. Ustawodawca zdecydował się zwiększyć limit 50% kosztów uzyskania przychodów z dotychczasowych 42 764 do 85 528 zł. Został on zatem podwyższony dwukrotnie.

Z powyższej zmiany nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy ci, którzy dotychczas uzyskiwali przychód z tytułu wykonywania prac twórczych. Mowa m.in. o: projektantach odzieży, tłumaczach czy geodetach.

3. Podwyższenie limitu jednorazowej amortyzacji m.in. środków trwałych

Przedsiębiorców powinna ucieszyć wiadomość o podwyższeniu limitu jednorazowej amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W 2017 r. limit ten wynosił 3500 zł. Od 2018 r. jest niemal trzykrotnie wyższy – wynosi 10 000 zł.

Kwota została podniesiona po raz pierwszy od kilku lat. Informacja ta jest szczególnie ważna z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy działają na niewielką skalę – może to ich zachęcić do inwestowania. Zakup środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych może przyczynić się do rozwoju firmy i polepszenia jej konkurencyjności.

4. Nowe rozwiązanie w zakresie zaliczek na podatek dochodowy

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, wpłacają w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Możliwości regulowania tego obowiązku są trzy: opłacanie zaliczek co miesiąc, kwartalnie lub skorzystanie z formy uproszczonej. Dotychczas zaliczki należało uregulować, niezależnie od ich wysokości. W 2018 r. przedsiębiorcy mają wybór.

Aby ułatwić rozliczenia podatnikom uzyskującym dochód z prowadzenia działalności gospodarczej, ustawodawca zniósł obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy wówczas, gdy kwota zaliczki, którą należałoby uiścić, nie przekracza 1000 zł. Podatnicy, którzy chcą wpłacać niższe zaliczki, mogą to robić – przepis ma charakter fakultatywny.

5. Zmiana w opodatkowaniu najmu

W 2018 r. zmieniają się także zasady opodatkowania najmu. W ubiegłym roku dochody uzyskiwane z najmu przez osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej, były opodatkowane podatkiem w wysokości  8,5% (ryczałt) lub 18% i 32% (zasady ogólne). Ile dziś wynosi stawka podatku?

Ustawodawca zdecydował, że zastosowanie stawki ryczałtowej 8,5% nie będzie możliwe wówczas, gdy przychód z najmu przekroczy kwotę 100 000 zł. Wówczas zastosowanie ma wyższa stawka w wysokości 12,5%.

Choć wymienione zmiany to oczywiście nie wszystkie, jakie wchodzą w życie w 2018 r., są one najważniejsze z punktu widzenia podatników.

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu