ZUS ogłosiło konkurs, którego głównym celem jest wyłonienie projektów, które przyczyniać będą się do: poprawy BHP w firmie, zmniejszenia prawdopodobieństwa występowania wypadków przy pracy, redukcji zagrożenia chorobami zawodowymi, redukowania niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka.
DLA KOGO:
Do konkursu może przystąpić każdy płatnik składek, który spełnia łącznie następujące warunki:
- nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;
- nie zalega z opłacaniem podatków;
- nie znajduję się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
- nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
- nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.
TERMIN:
Nabór wniosków trwa już od 27 lipca. Wysokość dofinansowania, które może uzyskać uczestnik konkursu, uzależniona jest od dwóch czynników: wartości zgłoszonego projektu oraz liczby osób, za które przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Wymagane dokumenty należy złożyć do 31 sierpnia br. Szczegółowy regulamin konkursu oraz informacje o wymaganych załącznikach są dostępne na stronie ZUS, w Biuletynie Informacji Publicznej.
KWOTA:
Najmniejsze podmioty: od 1 do 9 osób, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 90% szacowanej wartości projektu.
Wsparcie z ZUS może w tym wypadku wynieść 140 tys. złotych. Najwięksi pracodawcy, czyli ci zgłaszający co najmniej 250 osób do ubezpieczeń społecznych, mogą uzyskać dofinansowanie do projektu poprawiającego BHP w wysokości nawet do 500 tys. złotych.
Udział procentowy wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za:
- od 1 do 9 osób – 90% szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 140 000 zł;
- od 10 do 49 osób – 80% szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 210 000 zł;
- od 50 do 249 osób – 60% szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 340 000 zł;
- od 250 osób – 20% szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 500 000 zł.
PRZEZNACZENIE:
Działania objęte dofinansowaniem muszą mieścić się w 27 wskazanych obszarach inwestycyjnych i 2 doradczych. Może to być np. zakup osłon i urządzeń ochronnych lub technologii oczyszczania oraz uzdatniania powietrza. Pełna lista znajduje się w załączniku do Regulaminu Konkursu.
WNIOSEK:
Wniosek składany jest w formie papierowej i elektronicznej. Jego rozpatrzenie jest dwuetapowe. Najpierw podlega on ocenie formalnej przez ZUS, czyli sprawdzeniu kompletności i poprawności złożonych dokumentów, a następnie wniosek jest oceniany merytorycznie. W tym przypadku sprawdzają go eksperci z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
Copyright © Fintaxis Finanse