Księgowość - Zmiana formy opodatkowania w roku 2017. Termin się zbliża.

2017-01-16 22:22:32 Księgowość - Zmiana formy opodatkowania w roku 2017. Termin się zbliża.

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do określenia formy opodatkowania oraz okresu jego rozliczania. Można to zrobić otwierając działalność gospodarczą lub dokonać zmiany na początku roku obrachunkowego. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się zmienić rodzaj i termin rozliczania, może tego dokonać do 20 stycznia przez złożenie odpowiedniego zawiadomienia.

Osoby prowadzące firmę mogą podjąć decyzję zmiany formy opodatkowania do 20 stycznia.

Poniżej podajemy jak i gdzie złożyć wniosek o zmianę formy rozliczania się z US.

 

 

 

Możliwe formy opodatkowania.

Podatek liniowy

Podatek ten mogą wybrać przedsiębiorcy prowadzący:

 • jednoosobową działalność gospodarczą
 • spółki cywilne
 • spółki jawne
 • spółki partnerskie
 • spółki komandytowe

Liniowa forma podatku wynosi 19%.

Podatnik, który wybiera opodatkowanie podatkiem liniowym nie może rozliczać się razem z małżonkiem oraz nie ma możliwości rozliczenia:

 • kwoty wolnej od podatku,
 • zarobków za granicą, czyli ulg podatkowych oprócz ulgi abolicyjnej.

Rozliczenie roczne dokonuje się na formularzu pit 36L.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej

Forma ta jest przyznawana z automatu, jeżeli nie złożyło się oświadczenia o wybraniu innej do US. Podatek wybrany w tym wariancie może wynieść:

 • 18% po pomniejszeniu go o kwotę wolną od podatku 556,02 zł oraz
 • 32% po przekroczeniu progu 85.528 zł podstawy opodatkowania. Podatek można obniżyć o ulgi i odliczenia (zgodnie z ustawą o podatku dochodowym).

Rozliczenie roczne dokonuje się na formularzu pit 36.

Uwaga Ważne!

W trakcie roku wyjątkowo możliwość zmiany formy opodatkowania mają przedsiębiorcy, którzy postanawiają przejść z ryczałtu na zasady ogólne.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych opłacają podatek jedynie od osiągniętego przychodu, bez pomniejszenia go o uzyskane koszty.

Przedsiębiorcy będący na owym „ryczałcie” mogą wybrać stawkę 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Rozliczenie roczne dokonuje się na formularzu pit 28.

Przedsiębiorcy nie mogą wybrać ryczałtu jeżeli prowadzą: aptekę, lombard i inne określone w ustawie działalności.

Karta podatkowa

Jest to zryczałtowana forma opodatkowania której wysokość zależy od wielu czynników, m.in.: od rodzaju prowadzonej działalności, od ilości zatrudnionych osób, od liczby ludności w miejscu prowadzenia działalności czy wieku podatnika. Po zakończeniu roku podatkowego składa się  PIT-16A z tytułu rozliczenia składki zdrowotnej.

Uwaga Ważne!

Podatnicy na karcie podatkowej, mogą zrzec się opłacania podatku w tej formie w trakcie roku podatkowego jednak mają na to 14 dni od momentu otrzymania decyzji informującej o wysokości lub o jej zmianie z US.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą „podatnik” ma do wyboru 4 formy opodatkowania. Do 20 stycznia każdego roku może ją zmienić przez złożenie odpowiedniego zawiadomienia o zmianie wyboru formy opodatkowania.

Wybierając formę opodatkowania trzeba zatem przeprowadzić dokładną analizę wskaźników ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem firmy. Może to być trochę skomplikowane dla osób prowadzących samemu swoją księgowość. Jeżeli firmę rozlicza biuro rachunkowe lub podatkowe warto skorzystać z porady opiekuna, księgowego. Przy wyborze formy rozliczania firmy należy wziąć pod uwagę:

 • rodzaj działalności, którą zamierza się uruchomić,
 • jej rozmiar, wysokość spodziewanych przychodów,
 • wysokość wydatków, czyli kosztów związanych z uzyskanie przychodów, w tym również kosztów związanych z prowadzeniem księgowości, które różnią się w zależności od wybranej formy opodatkowania.

Decyzja o wyborze musi być dokładnie przemyślana, ponieważ zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego nie jest możliwa. Będzie to możliwe dopiero od następnego roku podatkowego.

 Zmianę formy opodatkowania zgłasza się na formularzu CEIDG-1. Wniosek o zmianę wyboru formy opodatkowania dodatkowo należy złożyć naczelnikowi US ale nie jest określony przez przepisy, dlatego też przedsiębiorca musi sam sporządzić takie pismo, które powinno zawierać:

 • imię i nazwisko podatnika,
 • adres zamieszkania podatnika i NIP,
 • adres urzędu skarbowego, do którego kierowane jest pismo,
 • rok, od którego podatnik zmienia formę opodatkowania,
 • opis formy prowadzenia działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna),
 • datę rozpoczęcia prowadzenia działalności,
 • symbol zgodny z PKD,
 • określenie formy opodatkowania.

Formularz do druku oraz wszystkie załączniki do wniosku można pobrać ze strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Załączamy poniżej w PDF wzór wniosku o zmianę opodatkowania.

Potrzebujesz porady podatkowej?

Zapytaj specjalistę Biura Rachunkowego Fintaxis Finanse.

Pobierz PDF ↓

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu