Ostatnie lata dowiodły, że zakup mieszkania na wynajem może być dobrym biznesem i z pewnością jest dodatkowym źródłem dochodu, dla niektórych głównym i jedynym. Coraz większą popularność zyskuje jednak krótkoterminowy wynajem mieszkania, czyli na weekend, jeden dzień, a nawet kilka godzin. Trend ten jest szczególnie widoczny w dużych miastach oraz miastach turystycznych. Pojawiają się jednak pewne obawy – czy konieczne jest zakładanie firmy, aby udostępniać mieszkanie innym? W jaki sposób rozliczyć najem?
Wynajem bez zakładania firmy?
Tak, to możliwe, ale nie zawsze jest korzystne, jest to bowiem kwestia indywidualna. Ważna jest jednak kwestia podatkowa. Doradca podatkowy Fintaxis Finanse informuje, że w przypadku braku firmy (kiedy osoba prowadząca wynajem mieszkań nie zakłada lub nie powadzi własnej działalności gospodarczej) podatnik może rozliczyć się na zasadach ogólnych lub też wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z jedną stawką w wys. 8,5%. Rozliczanie na zasadach ogólnych związane jest z opodatkowaniem mieszkania – 18% lub 23%, co jest uzależnione od dochodu w ciągu całego roku. 32% płacimy, jeżeli nasz roczny dochód przekroczy 85 528 zł. Ryczałt z kolei zobowiązuje nas do zgłoszenia takiej formy rozliczania do naczelnika naszego urzędu skarbowego. Należy pamiętać, iż ryczałt mogą również wybrać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i np. rozliczają się z niej według podatku liniowego.
Mieszkanie wynajmuję na… doby
Kiedy taka opcja się sprawdzi? Przede wszystkim zależy to od regionu oraz wielkości miasta, w jakim mamy mieszkanie przeznaczone na wynajem. Otóż w najlepszej sytuacji są właściciele nieruchomości w takich miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań. Odbywają się w nich koncerty i inne wydarzenia kulturowe, a także chętnie przyjeżdżają tutaj turyści. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie na doby, trzeba mieć świadomość, iż to nie jest to samo, co wynajem okazjonalny, podkreśla doradca podatkowy. Wynajem okazjonalny jest wynajmem na dłuższy okres i w Polskiej Klasyfikacji Działalności ma kod PKD 68.20.Z. Wynajem na doby w hotelu, pensjonacie czy innym budynku noclegowym oznaczamy PKD 55.10.Z. To, co jednak nas najbardziej interesuje, to wynajem w cyku dziennym, mniej niż 1 miesiąc, pokoi, mieszkań i domków. PKD dla nich to 55.20.Z. Najem krótkoterminowy nie wymaga zakładania działalności gospodarczej, wymaga jednak poprawnego rozliczenia z urzędem. W przeciwnym razie możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.