Podjęcie pracy w nowej firmie często związane jest z podpisaniem umowy przedwstępnej. Warto wiedzieć, że jej inicjatorem może być każda ze stron, nie tylko pracodawca, ale także kandydat do pracy. Zanim złożymy na niej swoje podpisy, najczęściej dochodzi do negocjacji w celu ustalenia dogodnych dla obu stron warunków pracy. Mamy do tego prawo, jak również do tego, aby odmówić zgody na wszelkiego rodzaju klauzule zakazane, jakie proponuje pracodawca.
Co to jest umowa przedwstępna?
Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej „k.c.”) umową przedwstępną nazywamy umowę, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej umowy o pracę na wcześniej uzgodnionych warunkach. Jej istotą jest zatem zobowiązanie się do zawarcie umowy, której istotne postanowienia muszą zostać zawarte już w umowie przedwstępnej.
Dyrektor działu kadry i płace z naszego biura rachunkowego przygotował listę elementów, które muszą znaleźć się w umowie przedwstępnej. Są to:
- rodzaj, stanowisko i miejsce pracy
- wynagrodzenie, jego wymiar wraz ze wskazaniem jego poszczególnych składników
- czas pracy
- dokładny termin rozpoczęcia pracy
W Ustawie nie zostało jednak sprecyzowane, w jakiej formie musi zostać zawarta umowa przedwstępna, a więc może odbywać się to w formie pisemnej lub ustnej. Musimy jednak mieć świadomość, iż posiadanie wszelkich warunków pracy i obietnic zawsze lepiej jest mieć w formie pisemnej, co pozwala nam udowodnić uzgodnione postanowienia w razie niewywiązania się z umowy.
Odmowa zatrudnienia po zawarciu umowy przedwstępnej
Nie zawsze pracodawca wywiązuje się ze swojego obowiązku zatrudnienia pracownika po podpisaniu umowy przedwstępnej. W takiej sytuacji doradca podatkowy i doradca prawny zaleca dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Dlatego tak istotne jest, aby umowa została zawarta w formie pisemnej. Wzór takiej umowy przygotowywany jest również przez kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse.
Na dochodzenie swoich roszczeń mamy 1 rok od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Po tym czasie ulega ona przedawnieniu i nie mamy możliwości pociągnięcia drugiej strony umowy do odpowiedzialności karnej. Sąd może jednak oddalić nasz wniosek. Jeżeli do tego dojdzie, roszczenie ulega przedawnieniu wraz z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie sądu stało się prawomocne.
Zatem umowa przedwstępna jest swego rodzaju zabezpieczeniem, zarówno dla pracodawcy, jak również pracownika. Szczególnie ta druga strona zyskuje pewność, że zostanie podpisana umowa przyrzeczona i pracownik będzie mógł podjąć pracę na wcześniej uzgodnionych warunkach.