
Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy podatkowe, które umożliwiają osobom prowadzącym działalność gospodarczą uzyskanie dodatkowej zniżki podatkowej. Chodzi o ulgę na badania i rozwój, dzięki której możemy odliczyć od podstawy opodatkowania część kosztów uzyskania przychodów poniesionych na ten rodzaj działalności – tzw. „kosztów kwalifikowanych”.
Koszty działalności badawczo-rozwojowej mogą odliczyć od podstawy opodatkowania osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się podatkiem liniowym lub według skali podatkowej – tłumaczy Doradca Podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse. Dotyczy ona również jednostek, które prowadzą pełne księgi podatkowe. Nowelizacja przepisów pozwala na zwiększenie ulgi do 100% (150 proc. dla Centrów Badawczo-Rozwojowych).
Jakie koszty możemy odliczyć z tytułu wspomnianej ulgi (koszty kwalifikowane)? Przedstawiciel biura rachunkowego z Wrocławia wymienia:
1) wynagrodzenia pracowników w części związanej z działalnością badawczo-rozwojową oraz należne tu składki na ubezpieczenia społeczne, a także wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub o dzieło także związane z tą działalnością,
2) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i inne na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej,
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy CIT,
5) określone koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Za takie koszty można uznać również odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, natomiast nie podlegają temu samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością (z zastrzeżeniem centrów badawczo-rozwojowych).
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu w przypadku, gdy nie zostały przedsiębiorcy w żadnej formie zwrócone lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Biuro Rachunkowe Fintaxis Fintaxis