Ulga na dziecko – rozliczenie za rok 2017

2018-02-10 09:48:17 Ulga na dziecko – rozliczenie za rok 2017

Państwo wspomaga swoich obywateli w bardzo różny sposób, natomiast jedną z form wsparcia jest ulga prorodzinna, z której mogą skorzystać podatnicy wychowujący dzieci. Zasady, na podstawie których zostaje ona przydzielona, zostały ściśle określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W jaki sposób uwzględnić ulgę w rozliczeniach za rok 2017?

Prawo do ulgi – czy Ci przysługuje?

Doradca podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z art. 27 aktu do ulgi na dziecko ma prawo podatnik wykonujący w roku podatkowym władzę rodzicielską względem małoletniego. Ponadto, przysługuje ona opiekunom prawnym, z którymi zamieszkuje dziecko. Zwraca on również uwagę na nielimitowany charakter ulgi. Kwota odliczenia lub zwrotu przysługuje na każde dziecko pod warunkiem, iż jego status spełnia wymogi zawarte w ustawie.

Kwoty odliczenia

W rozliczeniu za rok 2017 podatnik może odliczyć ulgi od kwoty podatki do zapłaty oraz otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi. Mogła ona zostać nieodliczona np. z powodu niskiego wynagrodzenia. Kwoty ulgi, której podatnik nie wykorzystał, wykazuje się w deklaracji PIT-36 i PIT-37 w wyznaczonych polach.

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse podaje wysokości ulgi prorodzinnej:

  • 92,67 zł miesięcznie w przypadku wychowywania jednego dziecka, jednak dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie może przekraczać łącznie 112.000 zł
  • 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko,
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko,
  • 225,00 zł miesięcznie na czwarte oraz kolejne dziecko

Ulga na dziecko – jakie warunki musisz spełnić?

Odliczenie dotyczy jedynie dzieci małoletnich. Podatnik musi sprawować nad nim władzę rodzicielską lub pełnić funkcję opiekuna prawnego. Jeżeli dziecko otrzymało zasiłek pielęgnacyjny lub przysługuje mu renta socjalna odliczenie dotyczy go bez względu na wiek. Należy również pamiętać, że z odliczenia skorzystać można przy dzieciach do 25-go roku życia, które uczą się w szkołach, o których informacja została zawarta w ustawie o systemie oświaty.

Doradca podatkowy Fintaxis Finanse zwraca uwagę na to, że odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców lub opiekunów prawnych dziecka pozostających w związku małżeńskim. Kwota może zostać  odliczona od podatku w równych częściach lub też w dowolnej proporcji.

UWAGA – rozliczenia może dokonać tylko i wyłącznie podatnik. Ulga nie może zostać rozliczona przez płatnika w zeznaniu składanym przez niego za podatnika.

 

Płatnik składek ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu