Ulga na dziecko – rozliczenie za rok 2017

2018-02-10 09:48:17 Ulga na dziecko – rozliczenie za rok 2017

Państwo wspomaga swoich obywateli w bardzo różny sposób, natomiast jedną z form wsparcia jest ulga prorodzinna, z której mogą skorzystać podatnicy wychowujący dzieci. Zasady, na podstawie których zostaje ona przydzielona, zostały ściśle określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W jaki sposób uwzględnić ulgę w rozliczeniach za rok 2017?

Prawo do ulgi – czy Ci przysługuje?

Doradca podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z art. 27 aktu do ulgi na dziecko ma prawo podatnik wykonujący w roku podatkowym władzę rodzicielską względem małoletniego. Ponadto, przysługuje ona opiekunom prawnym, z którymi zamieszkuje dziecko. Zwraca on również uwagę na nielimitowany charakter ulgi. Kwota odliczenia lub zwrotu przysługuje na każde dziecko pod warunkiem, iż jego status spełnia wymogi zawarte w ustawie.

Kwoty odliczenia

W rozliczeniu za rok 2017 podatnik może odliczyć ulgi od kwoty podatki do zapłaty oraz otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi. Mogła ona zostać nieodliczona np. z powodu niskiego wynagrodzenia. Kwoty ulgi, której podatnik nie wykorzystał, wykazuje się w deklaracji PIT-36 i PIT-37 w wyznaczonych polach.

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse podaje wysokości ulgi prorodzinnej:

  • 92,67 zł miesięcznie w przypadku wychowywania jednego dziecka, jednak dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie może przekraczać łącznie 112.000 zł
  • 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko,
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko,
  • 225,00 zł miesięcznie na czwarte oraz kolejne dziecko

Ulga na dziecko – jakie warunki musisz spełnić?

Odliczenie dotyczy jedynie dzieci małoletnich. Podatnik musi sprawować nad nim władzę rodzicielską lub pełnić funkcję opiekuna prawnego. Jeżeli dziecko otrzymało zasiłek pielęgnacyjny lub przysługuje mu renta socjalna odliczenie dotyczy go bez względu na wiek. Należy również pamiętać, że z odliczenia skorzystać można przy dzieciach do 25-go roku życia, które uczą się w szkołach, o których informacja została zawarta w ustawie o systemie oświaty.

Doradca podatkowy Fintaxis Finanse zwraca uwagę na to, że odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców lub opiekunów prawnych dziecka pozostających w związku małżeńskim. Kwota może zostać  odliczona od podatku w równych częściach lub też w dowolnej proporcji.

UWAGA – rozliczenia może dokonać tylko i wyłącznie podatnik. Ulga nie może zostać rozliczona przez płatnika w zeznaniu składanym przez niego za podatnika.

 

Płatnik składek ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2024-02-07 12:35:19 Pożyczka Obrotowa do 3 MLN zł - DOLNOŚLĄSKIE!

Województwo dolnośląskie stawia na innowacje i konkurencyjność przedsiębiorstw! Dzięki nowemu Funduszowi Powierniczemu o wartości 278 mln zł, mikro, małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa typu small mid-caps i mid-caps z regionu będą mogły zainwestować w rozwój, automatyzację oraz ekoinnowacje. Projekt przewiduje wsparcie dla co najmniej 701 przedsiębiorstw, w tym 91 MŚP wprowadzających

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-02-01 11:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój turystyki do 1 MLN zl - Oproc. 2%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-01-26 09:21:27 Nowe produkty Unijne na 2024 rok!

Dowiedz się, dlaczego 2024 rok może być znaczącym okresem dla przedsiębiorstw, otwierając nowe możliwości inwestycyjne i sprzyjając zrównoważonemu rozwojowi sektora MŚP. Nie przegap szansy na uzyskanie ważnych informacji na temat unijnych wsparć finansowych, które mogą wpłynąć pozytywnie na kondycję polskiego biznesu. Zainicjuj swój sukces i zdobądź kluczowe wskazówki dotyczące korzystania z dostępnych funduszy inwestycyjnych!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-01-24 11:56:21 Mieszkanie na START: Nowy program na 2024 rok!

Marzysz o własnym gniazdku, a dotychczasowe warunki kredytowe sprawiały, że to wydawało się niemożliwe? Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma dla Ciebie rewolucyjne rozwiązanie! W drugiej połowie 2024 roku startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Oprocentowanie od 0% do 1,5%

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights