Celem programu dotacyjnego „HoReCa” jest udzielenie wsparcia przedsięwzięciom mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które dążą do unowocześnienia lub zmiany profilu swojej dotychczasowej działalności, zwłaszcza w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka i kultura. Są to sektory, które szczególnie ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19 w Polsce. Celem inwestycji jest ożywienie i wsparcie tych branż, które stanowiły główne źródło zmartwień w związku z trudnościami wynikającymi z pandemii. Poprzez udzielenie pomocy finansowej i wsparcia biznesowego, projekt ten ma na celu przyczynienie się do odbudowy i wzrostu przedsiębiorstw w tych kluczowych sektorach gospodarki. Projekt Horeca realizowany jest w ramach inwestycji A1.2.1 Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników a także kadry związane z dywersyfikacją KPO (Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności).
RUSZA NOWY NABÓR W LIPCU 2024 ROKU!
- 19 czerwca 2024 Ogłoszenie konkursu.
- 18 lipca 2024 Start Składania wniosków.
- 20 sierpnia 2024 Koniec przyjmowania wniosków.
Kto może otrzymać wsparcie?
- Program skierowany jest dla przedsiębiorców, których zadaniem będzie dokonanie selekcji optymalnej liczby przedsięwzięć MŚP na każde województwo w ramach danego regionu. Przedsięwzięcia te mają na celu udzielenie wsparcia mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom z sektorów hotelarstwa, gastronomii (HoReCa), turystyki oraz kultury.
Poziom dofinansowania z programu HoReCa:
- do 90% kosztów inwestycji!
Na co możesz przeznaczyć wsparcie w ramach dotacji HoReCa?
- Inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną:
- Realizacja projektów związanych z robotami budowlanymi.
- Budowa nowych linii produkcyjnych w celu rozwoju działalności.
- Zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia nowych produktów/usług.
- Inwestycje związane z zieloną transformacją:
- Działania mające na celu ekologiczną modernizację procesów produkcyjnych.
- Inwestycje w technologie sprzyjające ochronie środowiska.
- Wdrażanie praktyk zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.
- Inwestycje związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych:
- Rozwój i implementacja nowoczesnych rozwiązań IT.
- Inwestycje w cyfrowe narzędzia wspomagające procesy produkcyjne.
- Udoskonalanie systemów informatycznych zgodnie z najnowszymi standardami.
- Podnoszenie kwalifikacji pracowników:
- Organizacja szkoleń związanych z nabyciem nowych umiejętności.
- Przekwalifikowanie pracowników w kontekście nowych technologii.
- Programy rozwojowe mające na celu podniesienie kompetencji kadry pracowniczej.
- Usługi rozwojowe na rzecz wspieranych MŚP:
- Opracowanie studium wykonalności nowych projektów.
- Tworzenie modeli biznesowych dostosowanych do specyfiki danego przedsięwzięcia.
- Opracowywanie procedur technicznych mających na celu usprawnienie działalności MŚP.
Dla kogo dedykowana jest dotacja HoReCa?
Program dotacyjny Horeca kierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadziły i prowadzą działalność gospodarczą określoną odpowiednim kodem PKD, potwierdzonym wpisem do odpowiedniego rejestru z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.
O wsparcie na realizację przedsięwzięć MŚP mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora HoReCa, turystyka lub kultura, które w latach 2020 lub 2021 odnotowały spadek obrotów w wysokości co najmniej 30 % liczony rok do roku. Wnioskodawca na dzień złożenia wniosku musi prowadzić działalność gospodarczą w sektorze HoReCa, turystyka lub kultura oraz potwierdzić, że na dzień 31 grudnia 2019 lub najpóźniej od 20 marca 2020 r. prowadził działalność gospodarczą w sektorze (HoReCa), turystyka, kultura.
Grupy kodów PKD obejmujące wsparcie dotacji Horeca:
- Dział 55 – ZAKWATEROWANIE (55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, 55.30.Z Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe;
- Dział 56 – DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z WYŻYWIENIEM (56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, 56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne, 56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), 56.29.Z Pozostała usługowa działalność gastronomiczna, 56.30.Z Przygotowywanie i podawanie napojów;
- Dział 59 – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z PRODUKCJĄ FILMÓW, NAGRAŃ WIDEO, PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH, NAGRAŃ DŹWIĘKOWYCH I MUZYCZNYCH (59.14.Z Działalność związana z projekcją filmów);
- Dział 77 – WYNAJEM I DZIERŻAWA (77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, 77.34.Z Wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego, 35.Z Wynajem i dzierżawa środków transportu lotniczego;
- Dział 79 – DZIAŁALNOŚĆ ORGANIZATORÓW TURYSTYKI, POŚREDNIKÓW I AGENTÓW TURYSTYCZNYCH ORAZ POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA W ZAKRESIE REZERWACJI I DZIAŁALNOŚCI Z NIĄ ZWIĄZANE (79.11.A Działalność agentów turystycznych, 11.B Działalność pośredników turystycznych, 79.12.Z Działalność organizatorów turystyki, 77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, 77.34.Z Wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego,77.35.Z Wynajem i dzierżawa środków transportu lotniczego 79.90.A Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, 79.90.B Działalność w zakresie informacji turystycznej, 79.90.C Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- Dział 82 – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ADMINISTRACYJNĄ OBSŁUGĄ BIURA I POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ WSPOMAGAJĄCA PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów);
- Dział 85 – EDUKACJA (85.51.Z Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych);
- Dział 91 – DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEK, ARCHIWÓW, MUZEÓW ORAZ POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z KULTURĄ (91.02.Z Działalność muzeów, 03.Z. Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych, 91.04.Z Działalność ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody, 96.04.Z Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej).
Kluczowy wymóg ubiegania się o dotację HoReCa:
Zgodnie z projektem Regulaminu wyboru projektów opublikowanym przez PARP, istnieją pewne kluczowe kryteria, które muszą zostać spełnione przez MŚP składające wnioski o dotację. Poniżej przedstawiono główne wymogi:
- Spadek obrotów:
- MŚP muszą wykazać spadek obrotów w roku 2020 lub 2021 o co najmniej 30%, obliczonych rok do roku, w porównaniu z rokiem 2019 lub 2020.
- Jeśli przedsiębiorca zawiesił działalność przez co najmniej 6 miesięcy w 2020 roku, spadek obrotów w roku 2021 jest porównywany do roku 2019.
- Rozpoczęcie projektu:
- Rozpoczęcie projektu nie może mieć miejsca przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
- Okres realizacji projektu:
- Projekt nie może trwać dłużej niż 12 kolejnych miesięcy od daty rozpoczęcia.
- Projekt musi być zakończony najpóźniej do 31 stycznia 2026 roku.
Spełnienie powyższych kryteriów jest niezbędne dla rozpatrzenia wniosku o dotację, zgodnie z określonymi warunkami i harmonogramem przewidzianym w projekcie Regulaminu.