Sprzedaż ubezpieczeń na życie w bankach coraz mniejsza

2017-05-15 13:16:35 Sprzedaż ubezpieczeń na życie w bankach coraz mniejsza

Spadek sprzedaży polis w bankach powinien niepokoić. Czy to oznacza, że coraz mniej osób dostrzega konieczność zabezpieczenia swojej rodziny na wypadek ewentualnej śmierci lub poważnego, trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ostatni raport Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) „Polski rynek bancassurance 2016″ wyraźnie wskazuje na kryzys sprzedaży polis.

Niepokojąca tendencja malejąca

4-5 mld zł – za tyle banki jeszcze 3 lata temu sprzedawały polisy, dzisiaj, jak wskazuje raport Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) „Polski rynek bancassurance 2016″składka bancassurance jest aż o połowę niższa. Sprzedaż polis na życie całkiem niedawno utrzymywała się na poziomie 50% i wyższej, co oznacza, że ponad połowa była wypracowywana w bancassurance.

Ubezpieczenia na życie we Wrocławiu i wszystkich innych miastach w Polsce, jakie obecnie są najchętniej wybierane przez klientów, to ubezpieczenia indywidualne. W 2016 roku stanowiły one 88% ubezpieczeń, podczas gdy rok wcześniej o 7%. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia grupowe ze składką jednorazową, to na dzień dzisiejszy nie mają już praktycznie żadnego znaczenia. Klienci swoje preferencje kierują na produkty indywidualne ze składką jednorazową.

Należy również podkreślić, że ubezpieczenia majątkowe we Wrocławiu cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż polisy na życie. Wskazuje na to duży spadek udziału składki bancassurance w składce ubezpieczeń majątkowych, który w 2016 roku wyniósł 5,9 %, a w 2015 9,2 %.

Ma to swoje przyczyny

Eksperci są zgodni co do tego, że przyczyn takiego spadku sprzedaży polis w bankach należy szukać w nowych regulacjach prawnych, które dotyczą zasad oferowania przez nich ubezpieczeń. Zostały one wprowadzone w kwietniu ubiegłego roku. Banki od tego czasu nie mogą pobierać dodatkowego wynagrodzenia na dystrybucję ubezpieczeń. W rezultacie nastąpił wzrost sprzedaży polis indywidualnych, podczas gdy tych grupowych sprzedaż drastycznie spadła.

Szczególnie widoczne zmiany dostrzec można w I kwartale 2016 roku, czyli tuż przed wejściem regulacji w życie. Otóż, zanim zostały one wprowadzone, nastąpił bardzo wyraźny wzrost sprzedaży. Ubezpieczenie na życie we Wrocławiu także było ofertą banków, która w tym czasie zyskiwała duże grono klientów. To spowodowało, że w kwietniu, kiedy banki były zobowiązane do stosowania się już do nowych zasad, spadek sprzedaży był wyraźnie dostrzegalny.

Przyczyną mógł być także niski zwrot w inwestycjach na rynkach kapitałowych, to z pewnością zniechęcało klientów. Nie bez znaczenia także jest fakt, iż w ostatnim roku zmiany polityczne na arenie krajowej i europejskiej nie pozwalały im poczuć się pewnie i bezpiecznie.

Ubezpieczenia we Wrocławiu, Ubezpieczenia na życie, Ubezpieczenia majątkowe, Ubezpieczenia Wrocław, OFE, Doradcy Finansowi, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights