Spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT już od 1 stycznia 2021 r. zarządziło Ministerstwo Finansów. Komplementariusze, jak i komandytariusze stracą na tym.
Komplementariusz – wspólnik aktywny, który przypomina wspólnika spółki jawnej. Ma ustawowe prawo do kierowania i reprezentacji spółki. Jednocześnie odpowiada całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania spółki.
Komandytariusz – wspólnik pasywny, którego rola zasadniczo opiera się na biernym inwestowaniu w spółkę. Komandytariusz nie ma ustawowego prawa do kierowania i reprezentacji spółki. Jednocześnie komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki w ograniczony sposób – nie całym swoim majątkiem osobistym. Komandytariusz odpowiada swoim majątkiem osobistym tylko do wartości różnicy między ustaloną sumą komandytową a wartością wniesionego do spółki wkładu.
Spółka komandytowa pozwalała łączyć jednokrotne opodatkowanie wspólników spółek osobowych z o.o. komandytariuszy. Dlatego była częstym rozwiązaniem w firmach rodzinnych, gdzie sukcesorzy oraz inwestorzy bierni, nie podejmowali ryzyka przystępowania do tych spółek.
Z przepisów wynika, że komplementariusz spółki komandytowej będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym. Komplementariusz będzie uprawniony do pomniejszenia podatku od dywidendy o zapłacony przez spółkę komandytową podatek CIT, w takiej proporcji w jakie komplementariusz uczestniczy w zyskach tej spółki. Tym samym jeżeli spółka komandytowa będzie miała status małego podatnika to zapłaci podatek CIT 9% to w momencie wypłaty zysku, komplementariusz będzie musiał dopłacić 10%, co razem wyniesie 19%. Jeżeli natomiast spółka zapłaci 19% CIT to komplementariusz już nie dopłaci podatku.
Przejdź do AKTUALNOŚCI <<<