Nowe projekty Ministra Finansów wciąż zaskakują przedsiębiorców. Z każdym kolejnym miesiącem kolejne pomysły są realizowane lub ogłasza się plany ich wdrożenia od stycznia 2018 roku. Tak jest również w przypadku Split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Jego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, co jednocześnie pozwoliłoby na zwiększenie ściągalności podatku VAT
Co to jest Split payment?
Polskim odpowiednikiem angielskiej nazwy jest podzielna płatność, co w tym przypadku oznacza, że zapłata za towar i usługę dzielona jest na dwie części – kwota wartości sprzedaży netto płacona jest przez nabywcę na rachunek bankowy wskazany przez dostawcę, pozostała część, czyli kwota podatku VAT płacona jest odrębny rachunek bankowy – na subkonto dla pierwszego rachunku. Doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintais Finanse podkreśla jednak, iż mechanizm ów dotyczyć miałby jedynie transakcji, które odbywają się pomiędzy dwoma przedsiębiorcami.
Środki, które gromadzone są na koncie VAT przypisanym do konkretnego podatnika podatku od towarów i usług, należą do niego, ale ma on do nich ograniczony dostęp. Taka zmiana miałaby spowodować, że organy podatkowe mogłyby skuteczniej kontrolować środki, jakie gromadzone byłyby na rachunkach VAT poszczególnych podatników, na etapie samej transakcji.
Wniosek o dokonanie przelewu na rachunek bankowy
Ograniczony dostęp do środków zgromadzonych na subkoncie nie oznacza, że podatnik nie może ich odzyskać. Otóż, w momencie, kiedy zgromadzona zostanie na nim odpowiednia kwota, może on złożyć do organu podatkowego wniosek o dokonanie przelewu na rachunek bankowy, który związany jest z prowadzoną przez niego działalnością. Czas rozpatrzenia wniosku trwa 90 dni, natomiast według aktualnych danych podatnik nie będzie miał możliwości przeniesienia wszystkich środków, jakie zostały zgromadzone na rachunku VAT.
Problemy i niedogodności
Niejedno biuro podatkowe w takiej zmianie dostrzegło pewne utrudnienia dla podatników. Przede wszystkim może to oznaczać zamrożenie niemałej sumy pieniędzy, co dla wielu sprzedawców, szczególnie tych mniejszych, może wiązać się z problemami finansowymi. Co więcej, sprzedawcy nie są w stanie w pełni kontrolować środków, jakie otrzymują na bieżący rachunek, ponieważ to nabywca podejmuje decyzję o sposobie płatności.
Prowadzenie księgowości w Fintaxis Finanse może się okazać dużym wsparciem dla takich przedsiębiorców, ponieważ dobrze zorganizowana księgowość przyczynia się do większego porządku, ale też kontroli finansów firmy.