Skarbówka otrzyma pełny dostęp do kont bankowych.

2022-06-07 13:26:54 Skarbówka otrzyma pełny dostęp do kont bankowych.

Nowy przepis już teraz budzi mnóstwo kontrowersji. Takie dyskretne informacje, dotąd banki mogły przekazać jedynie w sytuacji, w której najpierw wszczynane było postępowanie podatkowe przeciwko tej osobie.  Po zmianach, żądanie będzie mogło dotyczyć, również nie tylko właścicieli, ale też pełnomocników rachunku. Ponadto rozszerzony też będzie katalog podmiotów, które będą miały prawo do żądania ujawnienia takich informacji.

Od 1 lipca 2022 r. uprawnienie takie otrzyma także naczelnik urzędu skarbowego.

Rzecznik Praw Obywatelskich wstawił się za Polaków i zgłosił swoje uwagi. Poprosił rząd o wyjaśnienie tej nagłej zmiany, gdyż znacząco poszerza to ingerencję w strefę prywatną obywateli.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapewnił, że ten niezwykle kontrowersyjny przepis nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny, zapewnia obywateli Polski, że nie będzie dochodzić do nadużyć. Dane przekazywane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej.

Rząd zaczął ponownie analizować ten przepis i możliwe są zmiany.

Doradcy podatkowi zwracają uwagę, że uprawnienia organów podatkowych już teraz są bardzo duże i pozwalają skutecznie walczyć z nadużyciami. Trudno jest znaleźć racjonalne uzasadnienie dla pojawienia się nowego przepisu i kolejnego rozszerzania uprawnień organów podatkowych.

Rośnie ryzyko występowania o dane dotyczące rachunków bankowych bez uzasadnionego ich wykorzystania.

A może jest to dobry pomysł?

Rozpoczęta cyfrowa transformacja w urzędach powoduje wiele ułatwień dla podatników ale również wyłapywania wyłudzeń, oszustw i omijania prawa. Procesy jakie obecnie następują w Polsce od kilkunastu lat funkcjonują w Skandynawii i innych rozwiniętych krajach europejskich. Wszelkie zmiany jakie są wprowadzane w urzędach mają na celu również usprawnić funkcjonowanie urzędów jak również ułatwić załatwianie wszelkich spraw przez obywateli. Prawo jest równe dla każdego, więc każdy obywatel przestrzegający prawa nie powinien się o nic martwić.

 

Porozmawiaj o szczegółach z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

Pozostałe aktualności

2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-04 14:41:43 Rusza Nabór wniosków: Dotacja HoReCa nabór od 6 maja 2024 r.!

Wsparcie dla MŚP z sektora HoReCa z dofinansowanie 90% do wartości inwestycji. Dotacje do 540 tys. zł są dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Aplikować mogą przedsiębiorstwa, które doświadczyły spadku przychodów z powodu pandemii oraz planują rozszerzenie lub zmianę profilu działalności.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights