Skarbówka otrzyma pełny dostęp do kont bankowych.

2022-06-07 13:26:54 Skarbówka otrzyma pełny dostęp do kont bankowych.

Nowy przepis już teraz budzi mnóstwo kontrowersji. Takie dyskretne informacje, dotąd banki mogły przekazać jedynie w sytuacji, w której najpierw wszczynane było postępowanie podatkowe przeciwko tej osobie.  Po zmianach, żądanie będzie mogło dotyczyć, również nie tylko właścicieli, ale też pełnomocników rachunku. Ponadto rozszerzony też będzie katalog podmiotów, które będą miały prawo do żądania ujawnienia takich informacji.

Od 1 lipca 2022 r. uprawnienie takie otrzyma także naczelnik urzędu skarbowego.

Rzecznik Praw Obywatelskich wstawił się za Polaków i zgłosił swoje uwagi. Poprosił rząd o wyjaśnienie tej nagłej zmiany, gdyż znacząco poszerza to ingerencję w strefę prywatną obywateli.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapewnił, że ten niezwykle kontrowersyjny przepis nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny, zapewnia obywateli Polski, że nie będzie dochodzić do nadużyć. Dane przekazywane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej.

Rząd zaczął ponownie analizować ten przepis i możliwe są zmiany.

Doradcy podatkowi zwracają uwagę, że uprawnienia organów podatkowych już teraz są bardzo duże i pozwalają skutecznie walczyć z nadużyciami. Trudno jest znaleźć racjonalne uzasadnienie dla pojawienia się nowego przepisu i kolejnego rozszerzania uprawnień organów podatkowych.

Rośnie ryzyko występowania o dane dotyczące rachunków bankowych bez uzasadnionego ich wykorzystania.

A może jest to dobry pomysł?

Rozpoczęta cyfrowa transformacja w urzędach powoduje wiele ułatwień dla podatników ale również wyłapywania wyłudzeń, oszustw i omijania prawa. Procesy jakie obecnie następują w Polsce od kilkunastu lat funkcjonują w Skandynawii i innych rozwiniętych krajach europejskich. Wszelkie zmiany jakie są wprowadzane w urzędach mają na celu również usprawnić funkcjonowanie urzędów jak również ułatwić załatwianie wszelkich spraw przez obywateli. Prawo jest równe dla każdego, więc każdy obywatel przestrzegający prawa nie powinien się o nic martwić.

 

Porozmawiaj o szczegółach z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights