Skarbówka otrzyma pełny dostęp do kont bankowych.

2022-06-07 13:26:54 Skarbówka otrzyma pełny dostęp do kont bankowych.

Nowy przepis już teraz budzi mnóstwo kontrowersji. Takie dyskretne informacje, dotąd banki mogły przekazać jedynie w sytuacji, w której najpierw wszczynane było postępowanie podatkowe przeciwko tej osobie.  Po zmianach, żądanie będzie mogło dotyczyć, również nie tylko właścicieli, ale też pełnomocników rachunku. Ponadto rozszerzony też będzie katalog podmiotów, które będą miały prawo do żądania ujawnienia takich informacji.

Od 1 lipca 2022 r. uprawnienie takie otrzyma także naczelnik urzędu skarbowego.

Rzecznik Praw Obywatelskich wstawił się za Polaków i zgłosił swoje uwagi. Poprosił rząd o wyjaśnienie tej nagłej zmiany, gdyż znacząco poszerza to ingerencję w strefę prywatną obywateli.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapewnił, że ten niezwykle kontrowersyjny przepis nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny, zapewnia obywateli Polski, że nie będzie dochodzić do nadużyć. Dane przekazywane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej.

Rząd zaczął ponownie analizować ten przepis i możliwe są zmiany.

Doradcy podatkowi zwracają uwagę, że uprawnienia organów podatkowych już teraz są bardzo duże i pozwalają skutecznie walczyć z nadużyciami. Trudno jest znaleźć racjonalne uzasadnienie dla pojawienia się nowego przepisu i kolejnego rozszerzania uprawnień organów podatkowych.

Rośnie ryzyko występowania o dane dotyczące rachunków bankowych bez uzasadnionego ich wykorzystania.

A może jest to dobry pomysł?

Rozpoczęta cyfrowa transformacja w urzędach powoduje wiele ułatwień dla podatników ale również wyłapywania wyłudzeń, oszustw i omijania prawa. Procesy jakie obecnie następują w Polsce od kilkunastu lat funkcjonują w Skandynawii i innych rozwiniętych krajach europejskich. Wszelkie zmiany jakie są wprowadzane w urzędach mają na celu również usprawnić funkcjonowanie urzędów jak również ułatwić załatwianie wszelkich spraw przez obywateli. Prawo jest równe dla każdego, więc każdy obywatel przestrzegający prawa nie powinien się o nic martwić.

 

Porozmawiaj o szczegółach z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu