Większa część społeczeństwa decyduje się na zawarcie po ślubie wspólnoty mieszkaniowej i wspólnym gospodarowaniu pieniędzmi. Ma to swoje plusy biorąc pod uwagę chęć uzyskania kredytu hipotecznego we dwójkę – wyjaśnia Ekspert Finansowy z biura Fintaxis Finanse we Wrocławiu.
Czy w takim razie osoby decydujące się na rozdzielność majątkową mają mniejsze szanse na uzyskanie kredytu?
Para zaciągająca kredyt hipoteczny posiadając wspólnotę mieszkaniową automatycznie staje się odpowiedzialna za połowę długu, ale również za połowę zakupionego mieszkania. Jeżeli podaliśmy podpisaną intercyzę możemy dzielić nasze mieszkanie (tak jak i zobowiązanie) inaczej niż po równo. Pozwala nam to na bardziej elastyczne decydowanie o naszym majątku.
Kiedy rozdzielność majątkowa okazuje się być potrzebna?
Nad rozdzielnością majątkową warto pomyśleć, jeżeli chcemy uchronić nasz pieniądze i majątek przez nietrafionymi inwestycjami. Wtedy część, która należy do naszego partnera pozostaje bezpieczna i nie musimy się martwić o odpowiedzialność majątkową. W innym wypadku żona lub mąż solidarnie odpowiadają za przedsięwzięcia drugiej osoby całym majątkiem. Należy pamiętać, że posiadając wspólnotę majątkową małżonkowie mają prawo do zawierania bez swojej zgody nawzajem wszelkich kredytów, na które pozwala im zdolność kredytowa, co jest kolejnym aspektem dla którego warto zastanowić się nas podpisaniem rozdzielności majątkowej. Jednak, jeżeli posiadamy wspólnotę mieszkaniową to bank nie udzieli nam kredytu hipotecznego bez zgody i podpisu drugiego małżonka.
Rozdzielność majątkowa sprawdza się tez świetnie, kiedy jeden ze współmałżonków posiada zobowiązania kredytowe lub długi, a drugi nie ma pozaciąganych żadnych pożyczek. W takim wypadku dalej mamy szansę uzyskania decyzji pozytywnej o kredyt gotówkowy, hipoteczny lub kartę kredytową. Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, banki nie zwracają obecnie uwagi na to czy posiadamy wspólnotę majątkową czy jednak mamy podpisaną intercyzę. Najważniejsze jest dla banku czy małżonkowie nie posiadają długów, mają pozytywną historię kredytową, a ich zarobki są wystarczające do udzielenia kredytu.
Podsumowując rozdzielność majątkowa w żadnym stopniu nie obniża naszej zdolności kredytowej, a dodatkowo może uchronić nas przed nieudanymi inwestycjami drugiej połówki.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w zaciągnięciu kredytu, umów się na spotkanie z naszym doradcą finansowym w biurze znajdującym się we Wrocławiu na Psim Polu.
Fintaxis Finanse