Rodzaje rachunków powierniczych dla dewelopera

2022-05-11 09:43:08 Rodzaje rachunków powierniczych dla dewelopera

Z ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z 29 kwietnia 2012 r., tzw. ustawy deweloperskiej, wprost wynika obowiązek stosowania rachunków powierzonych przez deweloperów. Każdy klient, planujący zakup mieszkania w trakcie budowy pewnie wie, że rachunek ten ma przede wszystkim chronić jego interesy. Jak to wygląda w praktyce? Niżej omówimy, czym jest rachunek powierniczy „deweloperski”, czemu ma służyć i jakie istnieją jego rodzaje.

Rachunek powierniczy – co to?

Rachunek powierniczy jest to specjalny rodzaj rachunku bankowego, otwierany deweloperom dla konkretnej inwestycji. To właśnie na niego, a nie w gotówce czy na prywatne konto wpłacane są pieniądze przez nabywców lokali, które są dopiero w trakcie budowy.

Takie rozwiązanie ma chronić nabywców przed utratą całości lub części wpłaconych pieniędzy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek kłopotów u dewelopera podczas budowy, uniemożliwiających jej zakończenie. Aby uniknąć sytuacji, w której deweloper, dysponując całością pieniędzy, wpłaconych przez klienta, po wystąpieniu zawirowań ogłosi upadłość, bank przelewa mu środki po spełnieniu określonych wymagań. Rachunki powiernicze mogą występować w dwóch rodzajach: otwarte i zamknięte. Zasadnicza różnica kryje się w mechanizmie wypłaty pieniędzy przez bank.

Otwarty rachunek powierniczy

Wybierając ten rodzaj rachunku powierniczego deweloper dostaje wypłaty od banku w określonych transzach w trakcie trwania prac budowlanych. Wypłacane przez bank środki mogą być wykorzystane przez dewelopera tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów projektu, na którego potrzeby był otwarty rachunek powierniczy.

Cała procedura wygląda następująco: po zakończeniu każdego kolejnego etapu prac inspektor nadzoru budowlanego sprawdza, czy i jak dobrze deweloper wywiązuje się ze swoich obowiązków.  Jeśli inspektor decyduje, że wszystko jest w porządku – bank wypłaca określoną kwotę z rachunku powierniczego. Wysokość finansowania na każdym etapie oraz harmonogram prac ustalają się wcześniej, a wszystkie uchylenia od niego mogą spowodować, że wypłata będzie wstrzymana.

Zamknięty rachunek powierniczy

Mechanizm wypłat przy zamkniętym rachunku powierniczym wygląda inaczej. W tym przypadku pieniądze, wpłacone przez klientów, deweloper dostaje w całości, ale dopiero po zakończeniu wszystkich prac i przeniesieniu prawa własności lokali na nabywców. Jako dowód bank może poprosić od firmy deweloperskiej dostarczenia aktu notarialnego.

Podsumowując

Który rachunek jest lepszy? Dla dewelopera z pewnością korzystniejszy jest rachunek otwarty, nic dziwnego więc w tym, że cieszy się on zdecydowanie większą popularnością. Zapewnia on płynność finansową, dając możliwość firmie deweloperskiej na bieżąco wykorzystywać pieniądze, wpłacone przez nabywców, aby sprawnie zarządzać inwestycją.

 

Masz jeszcze pytania dotyczące rachunków powierniczych?

Skontaktuj się z Ekspertem kredytowym z  Fintaxis Finanse!

Nasi Eksperci chętnie pomogą Ci w znalezieniu najkorzystniejszego rozwiązania oraz pomogą załatwić wszystkie formalności.

Zadzwoń!  ☎️ +221647816

KONTAKT >>>

 

Copyright © Fintaxis Finanse 

Pozostałe aktualności

2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-04 14:41:43 Rusza Nabór wniosków: Dotacja HoReCa nabór od 6 maja 2024 r.!

Wsparcie dla MŚP z sektora HoReCa z dofinansowanie 90% do wartości inwestycji. Dotacje do 540 tys. zł są dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Aplikować mogą przedsiębiorstwa, które doświadczyły spadku przychodów z powodu pandemii oraz planują rozszerzenie lub zmianę profilu działalności.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights