Rejestracja do VAT - jak wygląda procedura i kogo obowiązuje?

2019-05-03 16:52:08 Rejestracja do VAT - jak wygląda procedura i kogo obowiązuje?

Zarejestrowanie jako podatnika od towarów i usług obowiązuje od chwili przekroczenia w poprzednim roku obrotowym kwoty 200 000 zł. Nie wlicza się w tą kwotę podatku VAT oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a także sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju i sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

 

Jeżeli rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku kalendarzowego, wtedy należy obowiązujący limit obliczyć proporcjonalnie do ilości miesięcy, które do jego końca pozostały – informuje Księgowa z biura rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu.

W przypadku kiedy limit 200 000 zł nie zostanie przekroczony, masz wtedy prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT – nazywane jest to zwolnieniem podmiotowym.

Istnieje także możliwość zwolnienia z podatku od towaru i usług na podstawie wykonywanego zawodu, które wymienione są w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towaru i usług, jakimi są na przykład usługi medyczne i nazywa się to zwolnieniem przedmiotowym.

W praktyce zwolnienie z podatku VAT oznacza, że firma nie musi składać deklaracji VAT, przez co nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Należy pamiętać, że nawet jeżeli Twój przychód jest niższy od kwoty limitu to musisz zarejestrować się do podatku VAT, jeżeli zajmujesz się dostarczaniem wyrób z metali szlachetnych lub z ich udziałem, takich jak:

 • Srebro,
 • Złoto,
 • Platyna,
 • Noże i ostrza,
 • Nakrycia stołowe srebrzone,
 • Wyroby jubilerskie,
 • Wyroby z bursztynu,
 • Odpady zawierające metal,
 • Dawna biżuteria artystyczna.

To samo tyczy się towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, (pomijając wyroby tytoniowe, samochody osobowe oraz energię elektryczną), budynki oraz budowle, tereny budowlane i nowe środki transportu.

Z ulgi VAT nie skorzystasz także świadcząc usługi prawnicze, w zakresie doradztwa oraz jubilerskie, a także kiedy Twoja siedziba działalności gospodarczej nie mieści się w Polsce.

Kiedy nie musisz, ale możesz zarejestrować się jako vatowiec?

 • Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, wiedząc że nie przekroczysz kwoty limitu 200 000 zł (tym samym proporcjonalnie do końca roku kalendarzowego),
 • Twoja działalność polega na wykonywaniu czynności opisanych w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
 • W ubiegłym roku kalendarzowym Twoje dochody były równe lub niższe niż 200 000 zł,
 • Nie posiadasz na terytorium Polski siedziby firmy ani miejsca zamieszkania, a Twoja działalność opiera się na usługach transportowych lub telekomunikacyjnych świadczonych dla osób, które nie są podatnikami.

Jakie są obowiązujące terminy?

Zgłoszenia do podatku VAT należy dokonać przed dniem sprzedaży pierwszej opodatkowanej podatkiem VAT usługi lub towaru. Ten sam termin obowiązuje dzień przekroczenia limitu 200 000 zł, przez co tracisz prawo do ulgi z VAT. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego należy dokonać zgłoszenia miesiąc wcześniej.

Zgłoszenia można dokonać w Urzędzie Skarbowym odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, w Urzędzie odpowiednim dla siedziby Twojego podmiotu w przypadku, gdy prowadzisz firmę jako osoba prawna.

Dla podmiotów, które osiągają wielomilionowe przychody (minimum 5 milionów euro netto rocznie) lub posiadają kapitał zagraniczny przypisany jest Urząd Skarbowy dla największych podmiotów.

Najwcześniej możesz zostać zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony w dniu złożenia formularzu VAT-R.

Rejestracja do VAT jest bezpłatna.

Jeżeli potrzebujesz potwierdzenia z Urzędu Skarbowego o dokonanej rejestracji, wtedy koszt takiej usługi wynosić będzie 170 zł opłaty skarbowej za potwierdzenie rejestracji.

Jeżeli potrzebujesz pełnomocnika, wtedy dodatkowym kosztem jest 17 zł płatne na konto Urzędu Miasta lub gminy. Należy pamiętać, że w takim przypadku pełnomocnik solidarnie wraz z Tobą odpowiada za Twoje zaległości podatkowe do kwoty 500 000 zł powstałych w ciągu 6 miesięcy od zarejestrowania jako podatnika VAT.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku o rejestrację jako podatnika VAT, skontaktuj się z naszym Doradcą Podatkowym w biurze rachunkowym we Wrocławiu.

Pozostałe aktualności

2022-01-19 10:08:08 Nowa pula pożyczek płynnościowych z oproc. 0,0%

Rusza nowa pula środków płynnościowych.

Oprocentowanie stałe w skali roku 0,0%

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-12-15 09:28:02 Planujesz kredyt hipoteczny? Przygotuj się!

Myślisz o kredycie hipotecznym?

Zaplanuj to!

Pomożemy Ci się przygotować.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-11-30 10:41:34 Rusza nowa pula Pożyczki Płynnościowej 0,0%

Pożyczka Płynnościowa z oproc. 0,0%  znów dostępna na województwo dolnośląskie.

Ilość środków jest ograniczona.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2021-11-25 11:03:28 Black Week - sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy

Usługa wirtualnego biura za 1 zł.

Założenie spółki z o.o. z rabatem -50%.

U nas Black Friday zamienia się w Black Week.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu