Nowy projekt w sprawie cen transferowych

2018-12-02 22:01:06 Nowy projekt w sprawie cen transferowych

Projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie cen transferowych zakłada możliwość rekalkulacji cen transferowych przez organ podatkowy w przypadku szczególnie trudnych do wyceny wartości niematerialnych.

Zmiany w tym zakresie wynikają z nowelizacji uszczelniającej ustaw o podatkach dochodowych z 23 października 2018 r. i wchodzą w życie już od nowego roku.

Po pierwsze: rekalkulacja ceny

Projekt wprowadza wiele „nowości”, w tym możliwość skalkulowania ex post przez organ podatkowy ceny transferowej trudnych do wyceny wartości niematerialnych. Kwestia ta jest o tyle skomplikowana, że dotychczas przenoszenie tych wartości pomiędzy poszczególnymi podmiotami nie było podparte żadnymi rzetelnymi danymi porównawczymi. Jeżeli cena zostanie ustalona zgodnie z prognozami finansowymi, niezbędne będzie zweryfikowanie, czy wybrane informacje finansowe nie odbiegały istotnie od danych rzeczywistych. Jeżeli rozbieżność pomiędzy informacjami/danymi prognozowanymi, a rzeczywistymi przekroczy 20%, fiskus będzie miał pełne prawo rekalkulować cenę transferową – wyjaśnia doradca podatkowy z biura podatkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu.

Po drugie: badanie porównywalności

Projekt zakłada większe znaczenie całościowe warunków ustalonych/narzuconych między podmiotami powiązanymi. Nowe prawo niweluje konieczność ograniczania się wyłącznie do badania ceny transferowej. Podatnik oraz fiskus winni ustalić, czy prawidłowo i racjonalnie działające podmioty niepowiązane zgodziłyby się zawrzeć taką samą transakcję i na takich samych warunkach (badanie porównywalności).

Modyfikacji uległy przepisy odnoszące się do badania porównywalności. Uproszczone oraz uelastycznione nie precyzują zasad prowadzenia badań dla szczególnych rodzajów transakcji. Podatnik będzie mógł zatem wybrać i uwzględnić najistotniejsze dla niego okoliczności. Jedną z ważniejszych zmian będzie określenie pierwszego etapu badania porównywalności. Obejmie on zdefiniowanie okresu objętego badaniem (zależnie od faktów i okoliczności, nie musi sprowadzać się do jednego roku). Dodatkowo, wprowadzono zakaz stosowania w badaniu porównywalności danych nieujawnionych jednej ze stron postępowania. Dzięki temu zarówno podatnicy jak i fiskus unikną forsowania się z informacjami, których prawidłowości nie można zweryfikować.

Po trzecie: możliwość kompensaty

Finalnie, rozszerzono przepisy odnoszące się do kompensaty warunków transakcji. Od nowego roku możliwe będzie kompensowanie niższego dochodu uzyskanego z transakcji kontrolowanych w jednym roku obrotowych z dochodem wyższym z transakcji kontrolowanych w roku następnym. Zasada ta sprawdzi się przy wieloletniej realizacji transakcji – w sytuacji, gdy na rozkłada się na kilka lat podatkowych, a w pierwszym roku trwania nie przynosi korzyści.

Wśród licznych nowości jest również zdefiniowanie szóstej metody wyceny – metody wybranej przez podatnika oraz określenie metody dla wyceny exit fee. Uproszczeniu uległy również obecne definicje metod cen transferowych. W projekcie pominięty sposoby i tryby eliminowania podwójnego opodatkowania przy korekcie zysków podmiotów powiązanych.

Potrzebujesz więcej informacji na temat cen transferowych? Umów się na spotkanie z naszym doradcą podatkowym i omów szczegóły.

Fintaxis Finanse

Pozostałe aktualności

2024-08-23 12:27:11 Ruszył nabór na pożyczkę unijną dla przedsiębiorców ze Śląska!
Rozwijaj swoją firmę z nowymi możliwościami finansowania! Od 5 września przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek unijnych oferowanych przez BGK. Uzyskaj atrakcyjne warunki finansowe, które pomogą w rozwoju Twojego biznesu. Nie martw się formalnościami – eksperci z Fintaxis są gotowi prowadzić Cię przez cały proces, od sprawdzenia Twoich możliwości, przez przygotowanie wniosku, aż po finalizację finansowania. Nie przegap tej szansy!

Sprawdź szczegóły pożyczki!

Czytaj więcej →
2024-07-29 10:58:30 Niskooprocentowane Pożyczki Unijne - Sprawdź dostępność w swoim województwie!

Nasze biuro specjalizuje się w obsłudze programów unijnych, które oferują przedsiębiorcom znakomitą możliwość zdobycia wsparcia finansowego i wspierania rozwoju ich firm. Pragniemy szczegółowo przedstawić każdy z dostępnych programów, aby ułatwić Państwu zrozumienie, w jaki sposób mogą one przyczynić się do sukcesu Państwa przedsięwzięć.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-07-26 19:51:57 Nowa pula pożyczek unijnych dla firm z Dolnego Śląska

Już od 12 sierpnia br. przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego będą mogli ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki unijne z BGK, przeznaczone na rozwój ich firm. Dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, lokalne przedsiębiorstwa zyskają dostęp do atrakcyjnych warunków finansowania. Eksperci z Fintaxis są gotowi pomóc w całym procesie, od weryfikacji możliwości uzyskania finansowania, przez przygotowanie wniosku, aż po uzyskanie i wypłatę środków.

Sprawdź szczegóły pożyczki!

Czytaj więcej →
2024-05-01 09:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój HoReCa i turystyki do 1 MLN zł - Oproc. od 1%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!

Sprawdź szczegóły