Od 1 lipca 2018 roku rozszerzeniu uległ katalog podatników, którzy nie uzyskają zwolnienia (podmiotowego) z podatku VAT. Do tej pory taką ulgę uzyskiwali przedsiębiorcy nie przekraczający w roku podatkowym 200 000 zł obrotu. Nowe przepisy zwiększają jednak ilość wyjątków, przez które nie uzyskamy powyższego upustu.
Dotychczas na zwolnienie z podatku (podmiotowego) nie mogli liczyć podatnicy, którzy np. dokonywali dostaw większości towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z pewnymi wyjątkami), a także podatnicy świadczący usługi doradcze czy jubilerskie. Od lipca 2018 roku – jak słyszymy od Doradcy podatkowego z biura rachunkowego Fintaxis Finanse – ograniczeń będzie więcej. Dotyczyć mają one przedsiębiorców dokonujących dostaw określonych towarów w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna).
Z ulgą podatkową pożegnają się więc dostawcy:
– komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych
– urządzeń elektrycznych, RTV i AGD
– maszyn, które nie zostały nigdzie indziej sklasyfikowane.
Jak informuje księgowa wrocławskiego biura rachunkowego, zwolnienie z podatku nie obejmie także dostarczających usługi z zakresu ściągania długów (również factoringu). Według Ministerstwa Finansów nie ma podstaw, aby ci przedsiębiorcy korzystali ze zwolnienia podmiotowego, jeśli wartość ich sprzedaży (bez kwoty podatku VAT) nie przekroczy w roku poprzedzającym kwoty 200.000 zł. Wszystkie te zmiany mają być kolejnym krokiem w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego.
Po więcej informacji napraszamy do siedziby biura Fintaxis Finanse we Wrocławiu.
Fintaxis Finanse