Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez samochodu. Również w pracy jest on nam bardzo często nie tylko potrzebny, ale też niezbędny, co dotyczy np. firm transportowych czy przedstawicieli handlowych. Czy zakup auta, jak też koszty jego użytkowania można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? Jakie warunki trzeba spełnić?
Zakup auta, a koszty uzyskania przychodu
Kupując auto, które będzie użytkowane w celach firmowych, trzeba wiedzieć, że w momencie, kiedy jego wartość przekracza 3,5 tys. złotych, konieczne jest poddanie go amortyzacji. Podatnik ma dwie możliwości – metoda liniowa, czyli standardowy okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych, który wynosi 5 lat (stawka 20%) lub ze stawką indywidualną, kiedy kupowany samochód jest używany (stawka roczna 40%, a okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych 2,5 roku). Według ustawy o podatku osobowym za koszty uzyskania przychodu nie uznaje się “odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a–22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania”. Należy również podkreślić, że przy samochodach nie ma możliwości zastosowania amortyzacji jednorazowej. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup pojazdu w leasingu operacyjnym lub w wynajmie długo terminowym. W tych przypadkach przedsiębiorca może wliczyć w koszta pełną ratę miesięczną za dany pojazd.
Dużym ułatwieniem dla firm jest biuro rachunkowe i podatkowe Fintaxis Finanse we Wrocławiu, które pomaga w dokumentowaniu wszystkich wydatków, w tym również z tytułu zakupu pojazdu. Bardzo często przedsiębiorcy chcąc sami zająć się księgowością i rachunkami związanymi z prowadzeniem własnego biznesu, napotykają wiele problemów i nie są w stanie odpowiednio zastosować amortyzacji samochodu.
Eksploatacja auta, a koszty uzyskania przychodu
Koszty związane z eksploatacją samochodu możemy również zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, czym również zajmuje się uproszczona oraz pełna księgowość prowadzona przez nasze biuro podatkowe. Możliwe jest częściowe odliczenie podatku VAT, które wynosi 50% VAT od ceny np. zakupionego paliwa. Z taką sytuacją mamy do czynienia, kiedy pojazd użytkowany jest zarówno w celach biznesowych, jak również prywatnych. Jeżeli jest on wykorzystywany jedynie w sprawach związanych z firmą, odliczony podatek VAT wynieść może 100%. W tym celu konieczne jest prowadzenie ewidencji pojazdu oraz zarejestrowanie go w Urzędzie Skarbowym. W rozliczeniu pomocne może okazać się sumienne księgowanie oraz wsparcie przez księgową lub doradcę podatkowego w Fintaxis Finanse.
Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość online, Biuro Rachunkowe Online, Fintaxis Finanse.