Kroki przystąpienia do kredytu deweloperskiego

2021-02-15 15:19:25 Kroki przystąpienia do kredytu deweloperskiego

Kredyt deweloperski to finansowanie projektów mieszkaniowych. Budowa nieruchomości mieszkalnych to niezwykle kosztowny projekt inwestycyjny. Ponad 90% deweloperów korzysta z finansowania zewnętrznego, najczęściej wybierając kredyt deweloperski. Kredyt deweloperski dla większości firm jest jedyną szansą na wykonanie projektu.

Kredyt deweloperski – podstawowe założenia

Jest to forma finansowania projektów inwestycyjnych nieruchomości na sprzedaż lub wynajem. Jego celem może być budowa lokali mieszkalnych i komercyjnych, a także adaptacja i remont istniejącej już nieruchomości bądź jej wykończenie. Po zakończonych pracach budowlanych i wykończeniowych powinny być one w całości lub wyodrębnionej formie przeznaczone na sprzedaż lub wynajem.

Kredyt deweloperski – warunki

Kredyt deweloperski przeznaczony jest dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność deweloperską. Warunkiem złożenia wniosku o finansowanie inwestycji jest wcześniej przeprowadzona analiza finansowa, prawna i ekonomiczna. Kluczowa dla banku jest sytuacja finansowa dewelopera, która będzie potwierdzeniem jego wiarygodności.

Kredyt deweloperski a biznes plan

Dla banku ważny jest projekt inwestycji, dlatego w procesie ubiegania się o finansowanie skupiona uwaga jest na biznes planie. Musi charakteryzować się wysokim poziomem opłacalności i wyróżniać się na tle konkurencji. Poziom oczekiwanej stopy zwrotu nie powinien być niższy niż 21%. Rentowność projektu jest jednym z kluczowych czynników.

Czy lokalizacja inwestycji jest ważna dla banku?

Potencjalni nabywcy ze szczególną starannością oceniają miejsce, w jakim znajduje się mieszkanie, dom czy też budynek usługowy. Można więc uznać, że to lokalizacja przyczynia się do sukcesu i powodzenia projektu. Kredytodawcy chętniej podejmują współpracę z doświadczonymi deweloperami, którzy już realizowali podobne projekty, oczywiście zakończone powodzeniem. Większą szansę na kredyt mają inwestorzy z dłuższą historią kredytową.

Kredyt deweloperski a kredyt dla spółki celowej

Każdy deweloper zaczyna od swojego pierwszego projektu. Banki mają do niego ograniczone zaufanie i bardzo często stawiają przed nim większe wymagania, nierzadko też odmawiają udzielenia finansowania. Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku? W takim przypadku najlepszą opcją jest kredyt dla spółki celowej. Wymaga to utworzenia spółki, będącej podmiotem gospodarczym i tworem prawnym, który powołany zostaje na potrzeby realizacji konkretnego projektu inwestycyjnego.

Biznes plan w kilku krokach

Warto wiedzieć, jak napisać biznes plan – dobrze i skutecznie. Aby otrzymać kredyt deweloperski, musisz złożyć wcześniej wniosek, a wraz z nim opracowany biznesplan inwestycji. Biznesplan jest zatem opisem, w jaki sposób planujesz wykorzystać obcy kapitał, a także jak planujesz go spłacić. Biznesplan według Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości składa się z trzech głównych części – pisma przewodniego z celem projektu, jego historią i opisem pomysłu, strony tytułowej z Twoimi danymi i datą ukończenia projektu oraz jego streszczenia.

Kredyt deweloperski a BEP, bilans oraz przepływy finansowe

Wykonać możesz ponadto bilans, określając aktywy i ich wysokość niezbędną do realizacji projektu. Często stosowaną w planie finansową techniką jest punkt rentowności BEP, który określa poziom sprzedaży potrzebny do pokrycia wszystkich kosztów, aby ogólny bilans był zerowy. Sytuację finansową bardzo dobrze przedstawić można w formie rachunku przepływu pieniężnego. Wyglądać będzie to inaczej niż chociażby w przypadku rachunku zysków i strat. Nie prezentujemy w nim księgowych zysków i kosztów oderwanych od pieniądza, a rzeczywiste przepływy środków pieniężnych, które dotyczą zarówno transakcji między rachunkami, jak również w formie gotówki.

Korzystny kredyt deweloperski – oprocentowanie, marża, prowizja i transze

Kredyt dla spółki celowej z przeznaczeniem na inwestycję deweloperską różni się w zależności od banku. Do najważniejszych parametrów, które powinieneś uwzględnić przy wyborze oferty, należą: oprocentowanie kredytu deweloperskiego, marża i prowizja. Ważna jest też wysokość i częstotliwość wypłacania kolejnych transzy oraz okres kredytowania, który dzielimy na dwa etapy – budowy i sprzedaży. Pierwszy zazwyczaj obejmuje okres trzech lat, drugi trwa zazwyczaj od jednego roku do trzech lat. Co więcej, w każdym przypadku wymagany jest wkład własny, wynosi on w większości przypadków 20% kosztów inwestycji netto, ale niekiedy może być większy o 10-20%.

Jeżeli jesteś zainteresowany kredytem deweloperskim, skontaktuj się biurem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Zadzwoń ☎ 22 164 78 16 ☎

Doradcy z Fintaxis Finanse udzielą Tobie wszelkich informacji związanych z kredytem deweloperskim oraz pomogą znaleźć najkorzystniejszą ofertęprzeprowadzą Cię przez proces kompletacji dokumentów oraz pomogą dopełnić wszelkich formalności i uzyskać decyzję pozytywną z wybranego wspólnie banku.

Copyright © Fintaxis Finanse

Pozostałe aktualności

2024-08-23 12:27:11 Ruszył nabór na pożyczkę unijną dla przedsiębiorców ze Śląska!
Rozwijaj swoją firmę z nowymi możliwościami finansowania! Od 5 września przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek unijnych oferowanych przez BGK. Uzyskaj atrakcyjne warunki finansowe, które pomogą w rozwoju Twojego biznesu. Nie martw się formalnościami – eksperci z Fintaxis są gotowi prowadzić Cię przez cały proces, od sprawdzenia Twoich możliwości, przez przygotowanie wniosku, aż po finalizację finansowania. Nie przegap tej szansy!

Sprawdź szczegóły pożyczki!

Czytaj więcej →
2024-07-29 10:58:30 Niskooprocentowane Pożyczki Unijne - Sprawdź dostępność w swoim województwie!

Nasze biuro specjalizuje się w obsłudze programów unijnych, które oferują przedsiębiorcom znakomitą możliwość zdobycia wsparcia finansowego i wspierania rozwoju ich firm. Pragniemy szczegółowo przedstawić każdy z dostępnych programów, aby ułatwić Państwu zrozumienie, w jaki sposób mogą one przyczynić się do sukcesu Państwa przedsięwzięć.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-07-26 19:51:57 Nowa pula pożyczek unijnych dla firm z Dolnego Śląska

Już od 12 sierpnia br. przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego będą mogli ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki unijne z BGK, przeznaczone na rozwój ich firm. Dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, lokalne przedsiębiorstwa zyskają dostęp do atrakcyjnych warunków finansowania. Eksperci z Fintaxis są gotowi pomóc w całym procesie, od weryfikacji możliwości uzyskania finansowania, przez przygotowanie wniosku, aż po uzyskanie i wypłatę środków.

Sprawdź szczegóły pożyczki!

Czytaj więcej →
2024-05-01 09:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój HoReCa i turystyki do 1 MLN zł - Oproc. od 1%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!

Sprawdź szczegóły