Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie!

2023-02-07 09:48:01 Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie!

Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie! Rusza nowy projekt rządowy na pierwszą nieruchomość! Zdolność kredytowa z łatwiejszymi kryteriami oraz Państwowe dopłaty do kredytu mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem dla młodego człowieka, który planuje usamodzielnić swoje życie we własnym, zakupionym mieszkaniu. Osoby, które będą objęte tym programem zdobędą zdolność kredytową obliczaną według najkorzystniejszych kryteriów!

Na czym polega rządowy program Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie?

Nowy program Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie, składa się z dwóch ważnych filarów. Pierwszy z nich to rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej na zakup pierwszego mieszkania- na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Taka dopłata będzie przysługiwać przez 10 lat!

Drugi filar to specjalne konto oszczędnościowe, które będzie mogła otworzyć tylko osoba, która nie ma i nigdy nie miała mieszkania lub domu. Oszczędzającemu będzie co roku naliczana premia równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku będzie wybierany najkorzystniejszy wskaźnik dla oszczędzającego.

Minimalna wpłata miesięczna wyniesie 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

 

 

Warunki skorzystania z projektu Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie:

  • Osoba, która nigdy nie miała i nie ma własnego zakupionego mieszkania lub domu,
  • Osoba, która nie ukończyła 45 lat,
  • W przypadku małżeństwa lub rodziców przynajmniej 1 dziecka- warunki muszą zostać spełnione przynajmniej przez jedno z nich.

 

Czy teraz będzie łatwiej o Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie?

Od kwietnia 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na banki obowiązek stosowania buforu w wysokości 5% dodawanego przy liczeniu zdolności kredytowej. Miało to na celu zwiększyć pewność, że kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą zobowiązania, jeśli stopy procentowe będą rosnąć w górę.  Trwają, również rozmowy strony rządowej z KNF dotyczące złagodzenia metody wyliczania zdolności kredytowej, co mogłoby skutkować obniżeniem bufora. Rozmówcy z rządu oczekują, że uda się zejść do 2,5% i to już w drugiej połowie tego roku – na pewno w ramach nowego, rządowego programu Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie, a być może nawet w odniesieniu do pozostałych kredytów mieszkaniowych!

Rada Polityki Pieniężnej od września 2022 roku utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a na kolejnym posiedzeniu podwyżki nie są spodziewane. Wręcz przeciwnie, rząd zakłada scenariusz malejących stóp. Okazją do złagodzenia rygorów ma być właśnie uruchomienie nowego rządowego programu na pierwsze mieszkanie!

Wypowiedź KNF:

Jak podaje Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego, finalizują prace nad modyfikacją Rekomendacji S w zakresie stosowania bufora na ryzyko stopy procentowej w procesie oceny zdolności kredytowej przez banki, trwają także prace nad wprowadzeniem do treści Rekomendacji specyficznych rozwiązań dotyczących kredytów mieszkaniowych opartych o stałą lub okresową stałą stopę procentową, tak aby konstrukcja bufora uwzględniała mniejsze ryzyko stopy procentowej kredytów okresowo-stałoodsetkowych w porównaniu do kredytów opartych o zmienne oprocentowanie.

Nadużycia projektu przez kredytobiorców:

Osoby odpowiedzialne za projekt przewidują, również nadużycia ze strony kredytobiorców, którym takie sfinansowanie nie jest rekomendowane. Planują wstępne weryfikacje –  oświadczenie składane pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jednak rząd szuka innych rozwiązań – nie wykluczona jest np. wizytacja domowa ze strony przedstawicieli banku udzielającego kredytu, sprawdzanie miejsca rozliczania PIT czy deklaracji śmieciowych tak, aby sprawdzić czy rzeczywiście w miejscu projektu realizowany jest cel mieszkaniowy.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany skontaktuj się z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Nasi doradcy omówią Ci wszystkie szczegóły kredytu, pomogą w kompletacji dokumentów, zajmą się wnioskami.

Zadzwoń!  ☎️ +22 16 47 816  

KONTAKT >>>

Pozostałe aktualności

2024-05-01 09:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój HoReCa i turystyki do 1 MLN zł - Oproc. od 1%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights