Kiedy urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi?

2018-01-15 09:47:02 Kiedy urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi?

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi po wcześniejszym zwróceniu się do pracodawcy ze stosownym wnioskiem. Dotyczy on konkretnych wydarzeń w życiu człowieka, uprawniających do otrzymania płatnych dni wolnych. Zasady przyznawania urlopu okolicznościowego zostały zawarte w §15 Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Wynagrodzenie liczone jest w taki sam sposób, jak przy urlopie wypoczynkowym.

Kiedy można skorzystać z urlopu okolicznościowego?

Pracownik ma możliwość skorzystania z dni wolnych od pracy wynikających z niektórych wydarzeń. W tym celu musi on poinformować pracodawcę o chęci wykorzystania przysługującego mu urlopu okolicznościowego, składając stosowny wniosek. Kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse wskazują na konkretne okoliczności, jakie umożliwiają pracownikowi odbycie takiego urlopu. Są to: ślub, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb małżonka lub innego bliskiego członka rodziny, ślub dziecka i opieka nad dzieckiem.

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse podkreśla jednak, iż wydarzenia nagłe, jak np. śmierć bliskiego, z racji braku możliwości poinformowania pracodawcy z odpowiednim wyprzedzeniem o zaistniałej sytuacji wymagają zgłoszenia wniosku u przełożonego najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.

Ile dni przysługuje?

W zależności od okoliczności i rodzaju wydarzeń pracownikowi przysługuje od 1 do 2 dni wolnych w ramach urlopu okolicznościowego. 2 dni może otrzymać podwładny w ramach swojego ślubu, urodzenia dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka, swojego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy oraz opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia. 1 dzień wolnego należy się pracownikom w przypadku ślubu dziecka, zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka oraz innej osoby, która pozostaje na utrzymaniu pracownika lub pod jego opieką.

Ponadto pracownik ma obowiązek udokumentować uprawnienie do urlopu poprzez załączenie do wniosku odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka, odpisu aktu małżeństwa lub odpisu aktu zgonu. Urlop okolicznościowy w ramach opieki nie wymaga przedstawiania dokumentacji.

Jak wykorzystać urlop okolicznościowy?

Nie jest wymagane wykorzystanie urlopu okolicznościowego w dniu odbywającego się wydarzenia, przykładowo w dniu ślubu. Można skorzystać z niego w każdy inny dzień, który jednak musi być związany z deklarowanym wydarzeniem. Jeżeli wydarzenie nie odbędzie się, a pracownik wykorzystał urlop, zobowiązany jest do wzięcia urlopu wypoczynkowego, w przeciwnym razie jego nieobecność będzie niepłatna, lecz pozostaje usprawiedliwiona.

Płatnik składek ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-01-19 10:08:08 Nowa pula pożyczek płynnościowych z oproc. 0,0%

Rusza nowa pula środków płynnościowych.

Oprocentowanie stałe w skali roku 0,0%

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-12-15 09:28:02 Planujesz kredyt hipoteczny? Przygotuj się!

Myślisz o kredycie hipotecznym?

Zaplanuj to!

Pomożemy Ci się przygotować.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-11-30 10:41:34 Rusza nowa pula Pożyczki Płynnościowej 0,0%

Pożyczka Płynnościowa z oproc. 0,0%  znów dostępna na województwo dolnośląskie.

Ilość środków jest ograniczona.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2021-11-25 11:03:28 Black Week - sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy

Usługa wirtualnego biura za 1 zł.

Założenie spółki z o.o. z rabatem -50%.

U nas Black Friday zamienia się w Black Week.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu