Ewidencjonowanie sprzedaży wysyłkowej towarów z kraju na kasie rejestrującej

2019-04-10 18:52:11 Ewidencjonowanie sprzedaży wysyłkowej towarów z kraju na kasie rejestrującej

Sprzedaż wysyłkowa towarów z terytorium kraju następuje, gdy Polski podatnik VAT sprzedaje i wysyła swoje produkty dla kontrahenta przebywającego w innych krajach Unii Europejskiej oraz nie jest zobowiązany do wewnątrzwspólnotowego rozliczania sprzedaży towarów nabytych.

W art. 23 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług zawarta jest informacja, z której wynika, że wykonując sprzedaż wysyłkową swoich towarów poza terytorium kraju i spełniając przy tym kilka odgórnie ustalonych warunków, wtedy sprzedaż uznaje się za dokonaną na terytorium Polski. Warunkiem jest, aby wartość całkowita naszych towarów – wyłączając z tego wszelkie wyroby akcyzowe, która wysyłana jest do tego samego państwa Unii Europejskiej, po pomniejszeniu o kwotę podatku VAT jest równa lub mniejsza od kwoty, która odpowiada kwocie ustalonej przez państwo członkowskie dla towarów, które są wysyłane lub transportowane.

Wynika z tego, że jeżeli sprzedaż wysyłkowa towarów odbędzie się z terytorium kraju Polskiego, wtedy do sprzedaży stosuje się stawkę VAT odpowiednią dla danego towaru. Ważne jest, aby w takim przypadku niezależnie od statusu nabywcy taką sprzedaż udokumentować fakturą, o czym mówi art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług – mówi doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse.

Pilnowanie limitu sprzedaży w danym kraju

Trzeba także pamiętać o pilnowaniu limitu sprzedaży określonego w danym kraju. Do tego dobrze sprawdzi się prowadzenie wewnętrznej ewidencji sprzedaży wysyłkowej, aby przypadkowo nie przekroczyć tych granic. Średni limit dostaw wynosi od 35.000 euro do 100.000 euro i zależy od ustalenia jej przez poszczególne państwa członkowskie.

Każda sprzedaż wysyłkowa, która zostaje przez nas wykonana na rzecz osób prywatnych i zostaje obligatoryjnie za każdym razem udokumentowana fakturą, nie podlega dodatkowemu ewidencjonowaniu jej na kasie rejestrującej.

Jeżeli masz pytania dotyczące sprzedaży lub innych czynności podatkowych skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym we Wrocławiu przy ul. Szpaczej 18-20.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights