Zmiany dla kupujących nieruchomości od deweloperów. Szczegóły nowej ustawy deweloperskiej.

2022-05-26 12:16:01 Zmiany dla kupujących nieruchomości od deweloperów. Szczegóły nowej ustawy deweloperskiej.

 W najnowszej ustawie choć znalazły się zapisy, które mają za zadanie chronić nabywców, to według wielu ekspertów ze świata nieruchomości twierdzi, że przez duże obciążenia nałożone na deweloperów związane z dodatkowymi kosztami oraz ryzykiem, jakie poniosą na wskutek zmiany prawa- ceny mogą zdecydowanie ruszyć w górę.

Poniżej przedstawimy Państwu główne założenia nowej ustawy.

 

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG)

Jest to fundusz, którego najważniejszym celem ma być ochrona środków wpłacanych przez nabywców, w razie upadłości dewelopera lub banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Składki na taki fundusz, będą odprowadzane przez deweloperów od każdej z wpłat nabywcy. Fundusze wpłacane na rachunek dewelopera, dzięki nowym zasadom będą lepiej chronione!

Wady lokalu.

W przypadku, gdy nabywca stwierdzi, że lokal posiada istotną wadę- przysługuje mu prawo odmowy odbioru mieszkania od dewelopera.

Wówczas deweloper może uznać wadę za słuszną lub odmówić jej uznania- w takim przypadku w ciągu 14 dni od podpisania protokołu, deweloper jest zobowiązany do przekazania nabywcy informacji na papierze lub  innym nośniku o uznaniu wad lub odmowie oraz przyczynach podjęcia takiej decyzji.

Kupujący będzie mógł odstąpić od umowy w przypadku uznania wady, a braku usunięcia jej we wskazanym terminie lub w sytuacji powtórnego odbioru i stwierdzenia przez rzeczoznawcy budowlanego o dalszym jej istnieniu.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Do lokalu mieszkaniowego lub domu już ukończonego i oddanego do użytku, deweloper będzie zobowiązany ponosić koszty i prowadzić mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz zobowiązany będzie odprowadzać od wpłat nabywcy składki do DFG.

Przed dokonaniem wypłaty z mieszkaniowych rachunków powierniczych na rzecz dewelopera, bank będzie zobowiązany do weryfikacji czy deweloper nie zalega z podatkami i składkami na ZUS, czy uregulował wymagalne zobowiązania pieniężne wobec wykonawców i podwykonawców oraz czy dokonał wpłaty należnej składki na deweloperski fundusz gwarancyjny.

Zmiany w umowie rezerwacyjnej.

W nowej ustawie wprowadza się wymóg pisemnej formy do umowy rezerwacyjnej pod rygorem nieważności.

Rozwiązaniem istotnym dla nabywcy jest wprowadzenie maksymalnej wysokości opłaty rezerwacyjnej, która nie może przekraczać 1% ceny lokalu.

W razie, gdy dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej nowy projekt przewiduje zwroty opłat rezerwacyjnych oraz zaliczenia jej na poczet ceny lokalu.

Inne ważne zmiany w ustawie deweloperskiej.

Ważną nowością jest fakt, iż jeżeli umowa nie przewiduje kary umownej ani odsetek, deweloper ma obowiązek wypłacić nabywcy rekompensatę z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zadań zawartych w umowie w wysokości odpowiadającej wysokości odsetek ustawowych.

Kolejną istotną zmianą jest, także rozszerzenie informacji zawartych w prospekcie informacyjnym. Muszą znajdować się takie informacje jak zaplanowane inwestycje w promieniu 1 km od terenu nabywcy. Dodatkowo deweloper jest zobowiązany do podania terminu, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości.

 

Porozmawiaj z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji.

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

Pozostałe aktualności

2024-11-20 22:35:39 Zielone wsparcie dla firm w Wielkopolsce - Unijne programy

Unijna Pożyczka Eko-Energetyczna to szansa dla przedsiębiorstw na inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację energetyczną budynków czy ekologiczny transport. Atrakcyjne warunki finansowania – niskie oprocentowanie i długi okres spłaty – czynią ją doskonałą alternatywą dla dotacji.

Dowiedz się, jak skorzystać!

Czytaj więcej →
2024-11-15 22:16:22 Unijne eko pożyczki w Wielkopolsce – wsparcie dla inwestycji proekologicznych

Dowiedz się, jak skorzystać z unijnych eko pożyczek w Wielkopolsce i zrealizować inwestycje w OZE, modernizację energetyczną czy zakup energooszczędnego sprzętu. Poznaj warunki finansowania, przykłady zastosowań oraz sprawdź, jak eksperci Fintaxis mogą pomóc Ci skutecznie zdobyć środki na rozwój Twojej firmy. Eko pożyczka to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą działać ekologicznie i oszczędzać!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:49:24 Ruszył program pożyczek unijnych dla przedsiębiorców z regionu małopolskiego.

Pożyczki unijne dla małopolskich przedsiębiorców – dowiedz się, jak skorzystać z preferencyjnych pożyczek na rozwój, inwestycje i odnawialne źródła energii. Zyskaj wsparcie ekspertów Fintaxis, którzy od 11 lat pomagają firmom w skutecznym pozyskiwaniu finansowania.

Sprawdź szczegóły i postaw na rozwój swojej firmy już dziś!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:22:14 Jak sfinansować ekologiczne inwestycje w firmie?

Unijne pożyczki inwestycyjne na OZE i modernizację energetyczną to doskonałe rozwiązanie dla firm planujących ekologiczne inwestycje. Dzięki preferencyjnym warunkom  i długiemu okresowi spłaty do 120 miesięcy, przedsiębiorcy mogą sfinansować instalacje fotowoltaiczne, wymianę maszyn na energooszczędne czy termomodernizację budynków. To idealna alternatywa dla drogich kredytów bankowych i rygorystycznych dotacji.

Postaw na efektywność i ekologię – dowiedz się więcej!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!

Sprawdź szczegóły