
W najnowszej ustawie choć znalazły się zapisy, które mają za zadanie chronić nabywców, to według wielu ekspertów ze świata nieruchomości twierdzi, że przez duże obciążenia nałożone na deweloperów związane z dodatkowymi kosztami oraz ryzykiem, jakie poniosą na wskutek zmiany prawa- ceny mogą zdecydowanie ruszyć w górę.
Poniżej przedstawimy Państwu główne założenia nowej ustawy.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG)
Jest to fundusz, którego najważniejszym celem ma być ochrona środków wpłacanych przez nabywców, w razie upadłości dewelopera lub banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Składki na taki fundusz, będą odprowadzane przez deweloperów od każdej z wpłat nabywcy. Fundusze wpłacane na rachunek dewelopera, dzięki nowym zasadom będą lepiej chronione!
Wady lokalu.
W przypadku, gdy nabywca stwierdzi, że lokal posiada istotną wadę- przysługuje mu prawo odmowy odbioru mieszkania od dewelopera.
Wówczas deweloper może uznać wadę za słuszną lub odmówić jej uznania- w takim przypadku w ciągu 14 dni od podpisania protokołu, deweloper jest zobowiązany do przekazania nabywcy informacji na papierze lub innym nośniku o uznaniu wad lub odmowie oraz przyczynach podjęcia takiej decyzji.
Kupujący będzie mógł odstąpić od umowy w przypadku uznania wady, a braku usunięcia jej we wskazanym terminie lub w sytuacji powtórnego odbioru i stwierdzenia przez rzeczoznawcy budowlanego o dalszym jej istnieniu.
Mieszkaniowy rachunek powierniczy.
Do lokalu mieszkaniowego lub domu już ukończonego i oddanego do użytku, deweloper będzie zobowiązany ponosić koszty i prowadzić mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz zobowiązany będzie odprowadzać od wpłat nabywcy składki do DFG.
Przed dokonaniem wypłaty z mieszkaniowych rachunków powierniczych na rzecz dewelopera, bank będzie zobowiązany do weryfikacji czy deweloper nie zalega z podatkami i składkami na ZUS, czy uregulował wymagalne zobowiązania pieniężne wobec wykonawców i podwykonawców oraz czy dokonał wpłaty należnej składki na deweloperski fundusz gwarancyjny.
Zmiany w umowie rezerwacyjnej.
W nowej ustawie wprowadza się wymóg pisemnej formy do umowy rezerwacyjnej pod rygorem nieważności.
Rozwiązaniem istotnym dla nabywcy jest wprowadzenie maksymalnej wysokości opłaty rezerwacyjnej, która nie może przekraczać 1% ceny lokalu.
W razie, gdy dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej nowy projekt przewiduje zwroty opłat rezerwacyjnych oraz zaliczenia jej na poczet ceny lokalu.
Inne ważne zmiany w ustawie deweloperskiej.
Ważną nowością jest fakt, iż jeżeli umowa nie przewiduje kary umownej ani odsetek, deweloper ma obowiązek wypłacić nabywcy rekompensatę z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zadań zawartych w umowie w wysokości odpowiadającej wysokości odsetek ustawowych.
Kolejną istotną zmianą jest, także rozszerzenie informacji zawartych w prospekcie informacyjnym. Muszą znajdować się takie informacje jak zaplanowane inwestycje w promieniu 1 km od terenu nabywcy. Dodatkowo deweloper jest zobowiązany do podania terminu, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości.
Porozmawiaj z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT
Nasi doradcy udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji.
Zadzwoń! 22 164 78 16