Zmiana liczenia zdolności kredytowej przy hipotece!

2023-02-15 13:00:25 Zmiana liczenia zdolności kredytowej przy hipotece!

Rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ogłosił, że banki mają stosować niższy niż do tej pory bufor stopy procentowej na poziomie minimalnym 2,5%  przy ocenie zdolności kredytowej dla kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem. Natomiast dla kredytów ze stopą zmienną bufor musi być wyższy, ale to jakiej wysokości będzie, ma zależeć od decyzji zarządów banków.

Dzięki takiej zmianie banki mają zacząć udzielać więcej kredytów hipotecznych, zdolność kredytowa Polaków będzie wyższa nawet o 25%.

 

Duży spadek sprzedaży kredytów hipotecznych w 2022 roku.

Miniony rok 2022 w kredytach płynące z raportu nie są optymistyczne dla banków ani potencjalnych kredytobiorców. To dlatego, że liczba udzielonych kredytów hipotecznych w 2022 roku spadła o ponad 50%.

Według prognoz w 2023 roku wartość akcji kredytowej w kredytach mieszkaniowych można szacować na poziomie wyższym, jednak  wciąż o 38% niższym niż w 2022 r. i o prawie 70% mniejszym niż w rekordowym dla rynku kredytów hipotecznych roku 2021.

Początek roku 2023 już okazał się bardzo słaby, bo w styczniu br. spadła liczba wnioskujący. o ponad 56% w porównaniu do roku ubiegłego. KNF podjęła już pierwsze działania naprawcze i wydała decyzję, która powinna pomóc bankom zwiększyć sprzedaż kredytów, a Polakom ułatwić ich uzyskiwanie.

Prawdopodobieństwo znaczącego wzrostu stóp procentowych jest obecnie niższe niż przed rokiem, więc banki mogą złagodzić nieco swoją politykę kredytową, co jest bardzo dobrą wiadomością dla przyszłych kredytobiorców.

Zmiana bufora liczenia zdolności  – Terminy oraz banki. 

Według informacji Santander Bank od 20.02.2023 znosi bufor (dla oprocentowania stałego i zmiennego), na początek 2% a potem dodatkowo jeszcze 0,5% (ta druga obniżka uzależniona będzie od oprocentowania).

Bank PKO BP zapowiedział zmiany po 20 lutego br. dla oprocentowania stałego i zmiennego.

Kolejnym bankiem będzie Alior Bank, który również wprowadza obniżki buforu przy liczeniu zdolności kredytowej.

 

Czekamy na informację od pozostałych banków. Będziemy Państwa informować na bieżąco!

Jeżeli jesteś zainteresowany skontaktuj się z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Nasi doradcy omówią Ci wszystkie szczegóły kredytu, pomogą w kompletacji dokumentów, zajmą się wnioskami.

Zadzwoń!  ☎️ +22 16 47 816  

KONTAKT >>>

 

Pozostałe aktualności

2023-05-25 11:50:28 Nieotrzymanie kredytu, a zwrot wpłaconego zadatku.

Zadatek jest wpłacany przez nabywcę nieruchomości zgodnie z zawartą umową przedwstępną. Czy w razie nieuzyskania kredytu przez kupującego, zadatek powinien zostać zwrócony? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-05-10 09:18:26 BEZZWROTNA dotacja na rozwój przedsiębiorstwa – Sprawiedliwa Transformacja.

Już niebawem ruszają pierwsze konkursy dla przedsiębiorców w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Będzie można uzyskać środki w formie bezzwrotnej dotacji na realizacje inwestycji rozwojowych dla firm zlokalizowanych w wybranych regionach! Nawet do 85% dofinansowania Twojej inwestycji.

Sprawdź, czy w Twoim regionie jest dostępna bezzwrotna dotacja!

Czytaj więcej →
2023-04-28 09:37:26 Pożyczka do 1,5 MLN dla MAŁOPOLSKI - Oproc. 3,81%!

Prowadzisz firmę na terenie województwa Małopolskiego? JUŻ TERAZ masz okazję zdobyć pożyczkę w wysokości do 1,5 MLN złotych na rozbudowę lub rozwój swojej działalności gospodarczej! Oferta jest na niskooprocentowanych warunkach już od 3,81 % w skali roku!

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-04-25 09:06:57 Pożyczka na START- Oproc. stałe od 0,68%!

Poszukujesz pracy? Jesteś studentem, absolwentem lub osobą bezrobotną? Uzyskaj nawet 134 000 złotych na rozwój, założenie przedsiębiorstwa lub na tworzenie nowych miejsc pracy! 

Dla wybranych województw jest dostępna POŻYCZKA NA START z niskim stałym oprocentowaniem od 0,68% w skali roku!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu