Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego

2017-08-18 22:07:31 Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE kierowane jest do cudzoziemców, przebywających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach – art. 211- wraz z aktami wykonawczymi.

W celu uzyskania zezwolenia cudzoziemiec musi osobiście złożyć wniosek do wojewody, nie później, niż w ostatni dzień legalnego pobytu na terenie Polski.

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE – informacje ogólne

Dział kadr i płac oraz doradca podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse wyjaśnia, że uzyskując zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, cudzoziemiec zyskuje prawo do pobytu stałego na terenie Polski. Karta pobytu, którą otrzymuje, ważna jest przez okres 5 lat, jednak chcąc przedłużyć czas pobytu, możliwa jest jej wymiana po pływie tego czasu. Jak jednak podkreśla specjalista ds. kadr i płac, cudzoziemiec nie może podjąć pracy w innym kraju UE niż Polska, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do podróżowania do innych krajów strefy Schengen w celach turystycznych. Warunkiem jest jednak czas pobytu poza granicami Polski nie dłużej, niż 3 miesiące w okresie półrocznym.

Warunki, jakie trzeba spełnić

Nie każdy cudzoziemiec może jednak wnioskować o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Musi przebywać na terenie Polski legalnie i nieprzerwanie minimum 5 lat oraz posiadać stabilne i tym samym regularne źródło dochodu. Kadrowa biura rachunkowego Fintaxis Finanse zwraca również uwagę na konieczność posiadania przez niego ubezpieczenia zdrowotnego. Ważne jest również, aby miał on zagwarantowane prawo do lokalu i miał możliwość przedstawienia dokumentów, które potwierdzają jego czasowe zameldowanie lub wskazują jednoznacznie na brak możliwości jego uzyskania.

Jak uzyskać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Wniosek musi zostać złożony przez cudzoziemca przebywającego w Polsce legalnie, w urzędzie wojewódzkim w wydziale właściwym ds. cudzoziemców ze względu na miejsce jego pobytu. Jest on zobowiązany do wypełnienia wniosku w języku polskim, posiadania ważnego paszportu zagranicznego, dołączenia do wniosku 4 aktualnych fotografii, dokumentów, które są niezbędne do potwierdzenia danych, jakie zostały zawarte we wniosku oraz okoliczności, które uzasadniają ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Ponadto ma obowiązek przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do zamieszkania w lokalu mieszkalnym, w którym będzie przebywał.

Kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse zawsze zwracają uwagę na możliwość ubiegania się o takie zezwolenie przez pracowników firm, z jakimi Fintaxis Finanse współpracuje, dając tym samym szansę cudzoziemcom na stały pobyt w Polsce, natomiast ich pracodawcom na utrzymanie  pracownika.

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, Obsługa zatrudnienia obcokrajowców Wrocław, obsługa zatrudnienia Ukraińców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, outsourcing zatrudnienia Ukraińców Wrocław, outsourcing obcokrajowców Wrocław, kadry i płace obcokrajowców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, Aktualizacja i zmiana danych podatkowych, Podatnik VAT, Podatek Akcyzowy, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights