Dotacja na wsparcie działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności wzmacnianie zdolności badawczo – rozwojowych i wdrażania innowacji opartych na wynikach prac B+R. Ponadto możliwe jest wsparcie zielonej i cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, promocji zagranicznej produktów (towarów i usług), ochrony własności przemysłowej i podnoszenie kompetencji pracowników. Dotacja ścieżka SMART to jeden projekt, który może składać się z maksymalnie 7 modułów.
Cel dotacji:
Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzację i transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również internacjonalizację przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr. W ramach projektu niezbędne jest przeprowadzenie modułu prac badawczo-rozwojowych lub modułu wdrożenia wyników prac B+R. Projekt może składać się maksymalnie z siedmiu różnych modułów.
Wsparcie w Ścieżce SMART może być udzielone na realizację projektów obejmujących:
- prowadzenie prac badawczo-rozwojowych,
- wdrożenie wyników prac B+R,
- rozbudowę infrastruktury badawczej,
- transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa
- oraz internacjonalizację przedsiębiorstwa i podnoszenie kompetencji kadr.
Kto może uzyskać dofinasowanie?
- O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Do kiedy składać wniosek o dotacje?
- Nabór wniosków trwa do 30 października 2023 r.
Kto może się ubiegać o dotacje?
- Mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Na co można otrzymać dotacje?
- prowadzenie prac B+R wraz kosztami personelu i infrastruktury badawczej,
- maszyny i urządzenia,
- materiały
- roboty budowlane
- wartości niematerialne i prawne,
- nieruchomości,
- usługi doradcze, w tym wspierające innowacyjność,
- inwestycje związane z ochroną środowiska,
- szkolenia,
- promocja produktów za granicą,
- ochrona praw własności przemysłowej.
Ile można otrzymać dofinansowania?
- do 80% dofinansowania w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
Projekt obowiązkowo powinien obejmować co najmniej jeden z modułów: B+R lub Wdrożenie innowacji. Pozostałe moduły tj. Infrastruktura B+R, Cyfryzacja, Zazielenienie przedsiębiorstw, Kompetencje, Internacjonalizacja mają charakter fakultatywny. Realizacja modułów może być ze sobą powiązana lub mogą być realizowane niezależnie.
Ważne informacje:
- Łączna kwota dofinansowania w formie zaliczki nie może przekroczyć 90 % całkowitej kwoty dofinansowania Projektu. Jednorazowo transza zaliczki nie może przekroczyć 40% całkowitej kwoty dofinansowania Projektu.
- co 12 miesięcy od podpisania umowy jest możliwość zmiany wysokości przyznanego dofinansowania – koszty kwalifikowalne mogą zostać zwiększone o maksymalnie 25%.
- Wkład własny należy wnieść w formie pieniężnej.