Wsparcie BREXIT można otrzymać w formie dotacji Unijnej do zakupu maszyn, urządzeń, budowę nowych obiektów, udział w targach międzynarodowych i wiele innych.
Aby skorzystać z tej dotacji Unijnej i dofinansowania firma musiała sprzedawać swoje usługi lub produkty do Wielkiej Brytanii, lub importować z tego rynku w 2018, lub 2019 roku.
ILE DOFINANSOWANIA UNIJNEGO MOŻNA UZYSKAĆ:
- Dla MŚP 100% (pomoc de minimis)
- Minimum 10 000,00 EUR (nie dotyczy typu projektu 4: Brexit bez straty)
- Maksimum 500 000,00 EUR.
Przedsiębiorcy mogą uzyskać środki na dofinansowanie Unijne między innymi takich kosztów jak:
- wynajęcie powierzchni wystawienniczej,
- projekt i zabudowa stoiska,
- wpis do katalogu targowego, opłata rejestracyjna, reklama w mediach targowych,
- wstęp na targi lub wystawy,
- obsługa organizacyjna udziału w targach, wystawach oraz misjach gospodarczych,
- organizacja i obsługa techniczna stoiska,
- podróże służbowe trzech przedstawicieli uczestniczących w targach i imprezach wystawienniczych oraz misjach gospodarczych,
- transport, ubezpieczenie eksponatów,
- przygotowanie projektu i produkcja indywidualnych materiałów promujących produkty lub usługi na potrzeby imprezy targowej/wystawienniczej,
- zakup usług w zakresie organizacji spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi w ramach udziału w targach, wystawach lub misjach.
- koszty nabycia albo wytworzenia środków trwałych, w tym nabycie używanych środków trwałych,
- koszty nabycia robót i materiałów budowlanych,
- koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej,
- koszty udziału w międzynarodowych imprezach targowych i wystawienniczych oraz organizacji i udziału w misjach gospodarczych. Koszty nabycia albo wytworzenia środków trwałych, robót i materiałów budowlanych oraz wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej,
- koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych, w celu opracowania nowego/zaktualizowanego modelu biznesowego/strategii/planu rozwoju przedsiębiorstwa oraz pozostałych usług doradczych. Akcja adaptacja do zmian, koszty zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych usprawniających procesy (np. produkcyjne, organizacyjne) w przedsiębiorstwie.
- koszty szkoleń pracowników, którzy zajęli się nowymi obszarami działania firmy wynikającymi ze zmienionych okoliczności wymiany handlowej ze Zjednoczonym Królestwem.
- koszty zakupu usług doradczych dotyczących adaptacji do zmian, jakie zaszły w wyniku brexit w handlu z rynkiem Zjednoczonego Królestwa np. w zakresie: dostępu do specjalistycznych baz danych i źródeł informacji, tłumaczeń, badań i testów (technicznych, fizycznych, chemicznych lub biologicznych) produktów, projektowania procesów technologicznych lub logistycznych.
WAŻNE INFORMACJE:
- Wnioskodawca musiał prowadzić wymianę towarów lub usług ze Zjednoczonym Królestwem od roku 2018 albo 2019 (weryfikowane na podstawie oświadczenia)
- Spadek obrotów w handlu ze Zjednoczonym Królestwem opiera się na porównaniu danych z wybranego roku (2018 albo 2019) z danymi dotyczącymi roku 2021 albo 2022.
- Wzrost kosztów wywołany brexit opiera się na danych z zamkniętych lat obrachunkowych: 2020, 2021 i 2022.
- Wnioskodawca zobowiązany jest do przedstawienia uzasadnienia, że wystąpienie wskazanych negatywnych skutków gospodarczych związane jest wyłącznie i bezpośrednio z brexit, przedstawiając zdiagnozowane i mierzalne skutki brexit dla swojego przedsiębiorstwa potwierdzone dokumentacją dowodową.
- Kosztem niekwalifikowalnym jest podatek VAT.
- Obowiązkiem wnioskodawcy jest posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele realizacji projektu. Dopuszczalne jest posiadanie ograniczonego prawa rzeczowego do nieruchomości. W sytuacji, w której prawo do dysponowania nieruchomością wynika z umowy czasowej (np. umowa dzierżawy/ najmu) zapisy tej umowy muszą umożliwiać zachowanie trwałości projektu (jeśli okres trwałości dotyczy projektu).