Sprawdź, czy Twój potencjalny kontrahent nie zalega z podatkami

2017-05-17 20:57:33 Sprawdź, czy Twój potencjalny kontrahent nie zalega z podatkami

Najprawdopodobniej z dniem 1 stycznia 2018 roku zostanie wprowadzony specjalny rejestr należności publiczno-prawnych, za pośrednictwem którego każdy będzie miał możliwość sprawdzenia ewentualnych zaległości podatkowych swoich potencjalnych kontrahentów. Jego celem jest ułatwienie przedsiębiorcom dochodzenia wierzytelności w obrocie gospodarczym.

 Rejestr dostępny dla każdego

To dopiero projekt, który został już jednak przyjęty przez Komitet Stały RM. W najbliższym czasie powinien on trafić na posiedzenie rządu i być może już od przyszłego roku każdy będzie mógł sprawdzić, czy np. jego potencjalny klient lub kontrahent nie ma zaległości podatkowych. Doradca podatkowy z Wrocławia z Fintaxis Finanse wyjaśnia, że aby móc skorzystać z rejestru, konieczna będzie rejestracja na portalu podatkowym.

W rejestrze można będzie zweryfikować zarówno osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w ich przypadku konieczne będzie pozyskanie ich zgody, jak również firmy, przy weryfikacji których nie będzie wymagana tego rodzaju zgoda.

Cenne źródło informacji

 Zastosowane zabezpieczenia na portalu mają na celu zwiększenie ochrony przed nieuprawnionym udostępnianiu danych. Informacje muszą być bezpieczne, co jest kluczowym czynnikiem, który uwzględniono przy opracowywaniu projektu. W rejestrze uwzględnieni zostaną Ci dłużnicy, którzy posiadają prawomocnie stwierdzone zaległości na sumę co najmniej 5000 zł. To źródło informacji o zobowiązaniach podatnika wobec samorządu terytorialnego. Decyzję o tym, czy mają one zostać przekazane do rejestru, podejmować będzie sam samorząd terytorialny.

Biura podatkowe we Wrocławiu bardzo pozytywnie oceniają projekt, który w założeniu ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, a jednocześnie zmniejszyć liczbę przypadków nieterminowej zapłaty należności publicznoprawnych. To bardzo istotny krok w kierunku poprawy sytuacji w kontaktach biznesowych i obrocie gospodarczym.

Doradcy Finansowi we Wrocławiu z Fintaxis Finanse, podchodzą do tego projektu ostrożnie, ponieważ z doświadczenia wynika, że polskie banki szybko wdrażają nowinki informatyczne i mogą chcieć użyć wdrażanego projektu do sprawdzania Klientów chcących zaciągnąć nowe zobowiązanie finansowe lub przedłużyć aktualne. Poniekąd może to ułatwić uzyskanie kredytu, jednak dla wielu przedsiębiorców może to być sporym problemem. Wiemy dobrze o tym, że zaległości wobec urzędów najczęściej wynika z zatorów płatniczych od kontrahentów i często firmy korzystają z finansowania żeby wspomóc działalność dodatkowymi środkami obrotowymi.

Dłużnik też ma swoje prawa

Dłużnik, zanim informacja o jego zobowiązaniu trafi do rejestru, zostanie poinformowany o zagrożeniu wpisem. Może on dobrowolnie zapłacić należność lub wyjaśnić wątpliwości, o ile takie się pojawią. Będzie miał on również prawo odwołania się i złożenia sprzeciwu. Również w tej kwestii biuro podatkowe we Wrocławiu dostrzega duże korzyści. Zawiadomienie o zagrożeniu wpisem do rejestru może przyśpieszyć spłatę zadłużenia, a także stanowić przestrogę  dla podatnika.

Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość Online, Biuro Księgowe, Księgowość Wrocław, kredyty Wrocław, Doradcy Finansowi we Wrocławiu, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu