Najprawdopodobniej z dniem 1 stycznia 2018 roku zostanie wprowadzony specjalny rejestr należności publiczno-prawnych, za pośrednictwem którego każdy będzie miał możliwość sprawdzenia ewentualnych zaległości podatkowych swoich potencjalnych kontrahentów. Jego celem jest ułatwienie przedsiębiorcom dochodzenia wierzytelności w obrocie gospodarczym.
Rejestr dostępny dla każdego
To dopiero projekt, który został już jednak przyjęty przez Komitet Stały RM. W najbliższym czasie powinien on trafić na posiedzenie rządu i być może już od przyszłego roku każdy będzie mógł sprawdzić, czy np. jego potencjalny klient lub kontrahent nie ma zaległości podatkowych. Doradca podatkowy z Wrocławia z Fintaxis Finanse wyjaśnia, że aby móc skorzystać z rejestru, konieczna będzie rejestracja na portalu podatkowym.
W rejestrze można będzie zweryfikować zarówno osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w ich przypadku konieczne będzie pozyskanie ich zgody, jak również firmy, przy weryfikacji których nie będzie wymagana tego rodzaju zgoda.
Cenne źródło informacji
Zastosowane zabezpieczenia na portalu mają na celu zwiększenie ochrony przed nieuprawnionym udostępnianiu danych. Informacje muszą być bezpieczne, co jest kluczowym czynnikiem, który uwzględniono przy opracowywaniu projektu. W rejestrze uwzględnieni zostaną Ci dłużnicy, którzy posiadają prawomocnie stwierdzone zaległości na sumę co najmniej 5000 zł. To źródło informacji o zobowiązaniach podatnika wobec samorządu terytorialnego. Decyzję o tym, czy mają one zostać przekazane do rejestru, podejmować będzie sam samorząd terytorialny.
Biura podatkowe we Wrocławiu bardzo pozytywnie oceniają projekt, który w założeniu ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, a jednocześnie zmniejszyć liczbę przypadków nieterminowej zapłaty należności publicznoprawnych. To bardzo istotny krok w kierunku poprawy sytuacji w kontaktach biznesowych i obrocie gospodarczym.
Doradcy Finansowi we Wrocławiu z Fintaxis Finanse, podchodzą do tego projektu ostrożnie, ponieważ z doświadczenia wynika, że polskie banki szybko wdrażają nowinki informatyczne i mogą chcieć użyć wdrażanego projektu do sprawdzania Klientów chcących zaciągnąć nowe zobowiązanie finansowe lub przedłużyć aktualne. Poniekąd może to ułatwić uzyskanie kredytu, jednak dla wielu przedsiębiorców może to być sporym problemem. Wiemy dobrze o tym, że zaległości wobec urzędów najczęściej wynika z zatorów płatniczych od kontrahentów i często firmy korzystają z finansowania żeby wspomóc działalność dodatkowymi środkami obrotowymi.
Dłużnik też ma swoje prawa
Dłużnik, zanim informacja o jego zobowiązaniu trafi do rejestru, zostanie poinformowany o zagrożeniu wpisem. Może on dobrowolnie zapłacić należność lub wyjaśnić wątpliwości, o ile takie się pojawią. Będzie miał on również prawo odwołania się i złożenia sprzeciwu. Również w tej kwestii biuro podatkowe we Wrocławiu dostrzega duże korzyści. Zawiadomienie o zagrożeniu wpisem do rejestru może przyśpieszyć spłatę zadłużenia, a także stanowić przestrogę dla podatnika.