Wybór formy prowadzonej działalności to jedna z ważniejszych decyzji, jaką przyszły przedsiębiorca musi podjąć, zanim zrealizuje swoje plany o własnym biznesie. Wraz z początkiem roku 2017 zaszły pewne zmiany w stawkach podatku CIT. Otóż od kilku miesięcy przedsiębiorcy rozpoczynający działalność lub będący małymi podatnikami, którzy decydują się na prowadzenie firmy w formie spółki z o.o. mogą mogą skorzystać z niższej stawki podatku CIT w wysokości 15%.
Podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.
Obniżenie podatku CIT do 15% to z perspektywy podatnika duże udogodnienie. Trzeba jednak wiedzieć, że decydując się na spółkę z o.o. mamy do czynienia z opodatkowaniem podwójnym, co oznacza, że występuje w niej podatek CIT 15% i 18%/32% skala podatkowa (wynagrodzenie z tytułu etatu) lub 19% (dywidenda). Przy jednoosobowej działalności jest tylko drugi rodzaj opodatkowania. Dlaczego tak jest?
W jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel firmy nie otrzymuje stałego wynagrodzenia etatowego, płaci jeden podatek od uzyskania dochodów. W spółce z o.o. właściciel nie może korzystać z zysków firmy od razu. Dochody spółki są opodatkowane CIT, a jeżeli chcemy wypłacić pieniądze, musimy w spółce być zatrudnieni jako pracownicy. Od wypłaty, którą otrzymujemy, odprowadzany jest podatek 18%/32% lub podatek ryczałtowy 19%.
Księgowość w spółce z o.o. i jednoosobowej działalności
Różnice w obu formach działalności widoczne są już na początku – założenie jednoosobowej działalności gospodarczej związane jest darmową rejestracją w urzędzie miasta lub gminy CEIDG, przy spółce z o.o. rejestracji dokonujemy w KRS (koszt 300-600zł).
Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse zawsze zaleca wstępne spotkanie z doradcą podatkowym w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości jeszcze przed podjęciem decyzji o otworzeniu własnej firmy i wybraniu rodzaju działalności gospodarczej.
Przy jednoosobowej działalności można z powodzeniem prowadzić księgowość z dostępem online. Opiera się ona na ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ryczałcie ewidencjonowanym. Konieczne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów lub karty podatkowej, co proponuje biuro księgowe. Jeżeli chodzi o spółkę z o.o., wymagane jest prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych, czym zajmuje się księgowość spółek we Wrocławiu. W takim przypadku warto jest skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Warto wiedzieć, że istnieje również pełna księgowość online np. za pośrednictwem programu „Pulpit Menadżera” firmy Comarch S.A. lub programu „Taxxo” firmy Columb Technologies S.A., dlatego mamy wybór w jaki sposób chcemy kontrolować finanse naszej firmy. Wiele biur rachunkowych łączy obie te usługi, proponując klientom obsługę biurową i internetową. Prowadzenie pełnej księgowości to wyższe koszty i większe wydatki, ale też przejrzystość prowadzonej ewidencji. Sprawdź ofertę biura rachunkowego Fintaxis Finanse. U nas uzyskasz pełny dostęp do swoich rozliczeń księgowych i kadrowo-płacowych.