Rządowy Program, który ułatwi sfinansowanie PIERWSZEGO MIESZKANIA!

2023-02-07 09:48:01 Rządowy Program, który ułatwi sfinansowanie PIERWSZEGO MIESZKANIA!

Rusza nowy projekt rządowy na pierwszą nieruchomość! Zdolność kredytowa z łatwiejszymi kryteriami oraz Państwowe dopłaty do kredytu mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem dla młodego człowieka, który planuje usamodzielnić swoje życie we własnym, zakupionym mieszkaniu. Osoby, które będą objęte tym programem zdobędą zdolność kredytową obliczaną według najkorzystniejszych kryteriów!

Na czym polega rządowy program?

Nowy program dotyczący zakupu pierwszego mieszkania przez kredytobiorców składa się z dwóch ważnych filarów. Pierwszy z nich to rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej na zakup pierwszego mieszkania- na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Taka dopłata będzie przysługiwać przez 10 lat!

Drugi filar to specjalne konto oszczędnościowe, które będzie mogła otworzyć tylko osoba, która nie ma i nigdy nie miała mieszkania lub domu. Oszczędzającemu będzie co roku naliczana premia równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku będzie wybierany najkorzystniejszy wskaźnik dla oszczędzającego.

Minimalna wpłata miesięczna wyniesie 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

 

Warunki skorzystania z projektu:

  • Osoba, która nigdy nie miała i nie ma własnego zakupionego mieszkania lub domu,
  • Osoba, która nie ukończyła 45 lat,
  • W przypadku małżeństwa lub rodziców przynajmniej 1 dziecka- warunki muszą zostać spełnione przynajmniej przez jedno z nich.

Czy teraz będzie łatwiej o kredyt hipoteczny?

Od kwietnia 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na banki obowiązek stosowania buforu w wysokości 5% dodawanego przy liczeniu zdolności kredytowej. Miało to na celu zwiększyć pewność, że kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą zobowiązania, jeśli stopy procentowe będą rosnąć w górę.  Trwają, również rozmowy strony rządowej z KNF dotyczące złagodzenia metody wyliczania zdolności kredytowej, co mogłoby skutkować obniżeniem bufora. Rozmówcy z rządu oczekują, że uda się zejść do 2,5% i to już w drugiej połowie tego roku – na pewno w ramach nowego, rządowego programu, a być może nawet w odniesieniu do pozostałych kredytów mieszkaniowych!

Rada Polityki Pieniężnej od września 2022 roku utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a na kolejnym posiedzeniu podwyżki nie są spodziewane. Wręcz przeciwnie, rząd zakłada scenariusz malejących stóp. Okazją do złagodzenia rygorów ma być właśnie uruchomienie nowego rządowego programu na pierwsze mieszkanie!

Wypowiedź KNF:

Jak podaje Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego, finalizują prace nad modyfikacją Rekomendacji S w zakresie stosowania bufora na ryzyko stopy procentowej w procesie oceny zdolności kredytowej przez banki, trwają także prace nad wprowadzeniem do treści Rekomendacji specyficznych rozwiązań dotyczących kredytów mieszkaniowych opartych o stałą lub okresową stałą stopę procentową, tak aby konstrukcja bufora uwzględniała mniejsze ryzyko stopy procentowej kredytów okresowo-stałoodsetkowych w porównaniu do kredytów opartych o zmienne oprocentowanie.

Nadużycia projektu przez kredytobiorców:

Osoby odpowiedzialne za projekt przewidują, również nadużycia ze strony kredytobiorców, którym takie sfinansowanie nie jest rekomendowane. Planują wstępne weryfikacje –  oświadczenie składane pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jednak rząd szuka innych rozwiązań – nie wykluczona jest np. wizytacja domowa ze strony przedstawicieli banku udzielającego kredytu, sprawdzanie miejsca rozliczania PIT czy deklaracji śmieciowych tak, aby sprawdzić czy rzeczywiście w miejscu projektu realizowany jest cel mieszkaniowy.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany skontaktuj się z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Nasi doradcy omówią Ci wszystkie szczegóły kredytu, pomogą w kompletacji dokumentów, zajmą się wnioskami.

Zadzwoń!  ☎️ +22 16 47 816  

KONTAKT >>>

Pozostałe aktualności

2023-05-25 11:50:28 Nieotrzymanie kredytu, a zwrot wpłaconego zadatku.

Zadatek jest wpłacany przez nabywcę nieruchomości zgodnie z zawartą umową przedwstępną. Czy w razie nieuzyskania kredytu przez kupującego, zadatek powinien zostać zwrócony? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-05-10 09:18:26 BEZZWROTNA dotacja na rozwój przedsiębiorstwa – Sprawiedliwa Transformacja.

Już niebawem ruszają pierwsze konkursy dla przedsiębiorców w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Będzie można uzyskać środki w formie bezzwrotnej dotacji na realizacje inwestycji rozwojowych dla firm zlokalizowanych w wybranych regionach! Nawet do 85% dofinansowania Twojej inwestycji.

Sprawdź, czy w Twoim regionie jest dostępna bezzwrotna dotacja!

Czytaj więcej →
2023-04-28 09:37:26 Pożyczka do 1,5 MLN dla MAŁOPOLSKI - Oproc. 3,81%!

Prowadzisz firmę na terenie województwa Małopolskiego? JUŻ TERAZ masz okazję zdobyć pożyczkę w wysokości do 1,5 MLN złotych na rozbudowę lub rozwój swojej działalności gospodarczej! Oferta jest na niskooprocentowanych warunkach już od 3,81 % w skali roku!

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-04-25 09:06:57 Pożyczka na START- Oproc. stałe od 0,68%!

Poszukujesz pracy? Jesteś studentem, absolwentem lub osobą bezrobotną? Uzyskaj nawet 134 000 złotych na rozwój, założenie przedsiębiorstwa lub na tworzenie nowych miejsc pracy! 

Dla wybranych województw jest dostępna POŻYCZKA NA START z niskim stałym oprocentowaniem od 0,68% w skali roku!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu