Na samozatrudnienie decyduje się coraz więcej osób. Jest to związane nie tylko z większymi możliwościami rozwoju w kierunku, który tak naprawdę nas interesuje, ale również z lepszymi zarobkami. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, podczas której pracownik chce zarabiać więcej, pracodawca odmawia podwyższenia płacy. Decydując się na samozatrudnienie, trzeba jednak wiedzieć, że równocześnie decydujemy się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Pracodawca partnerem biznesowym
Najprościej pojęcie „samozatrudnienia” wyjaśnić można jako okoliczność, w której osoba fizyczna zakłada działalność gospodarczą i prowadzi ją na własną odpowiedzialność. Świadczy ona usługi na rzecz firmy, bardzo często swojego byłego pracodawcy, który w momencie samozatrudnienia staje się naszym partnerem biznesowym. Zdarza się również, że taka osoba fizyczna współpracuje z wieloma przedsiębiorcami.
Mając jednak na uwadze nieustanne zmiany w prawie podatkowym (pamiętaj, że samozatrudnienie oznacza prowadzenie własnej działalności, a więc otrzymywanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej), dobrze jest wcześniej zapoznać się ze sposobem opodatkowania przy samozatrudnieniu. Pomóc w tym może doradca podatkowy z Fintaxis Finanse, u którego uzyskamy wszystkie niezbędne informacje na temat korzyści podatkowych, jakie otrzymujemy.
Jak to właściwie jest z tymi podatkami?
Samozatrudnienie to bez wątpienia większa swoboda rozwoju oraz funkcjonowania na rynku pracy, to także możliwość samorealizacji i realizacja własnej wizji. To również wyższe zarobki, co jest uwarunkowane obniżeniem kosztów pracodawcy i tym samym większa szansa na propozycje lepszego wynagrodzenia, niż miało to miejsce przy umowie o pracę. Doradca podatkowy we Wrocławiu zwraca jednak uwagę na istotne korzyści podatkowe.
Osoba samozatrudniona może skorzystać z przywileju odliczeń podatkowych. Szkolenia, dojazdy do pracy, wyjazdy służbowe czy też rachunki za telefon służbowy mogą zostać wliczone w koszty uzyskania przychodów. Ponadto przy samozatrudnieniu mamy prawo rozliczać się według podatku ryczałtowego lub według liniowej. Samozatrudniony może również skorzystać z odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług, jak też z obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne.
Jako przedsiębiorca jest on zobowiązany do prowadzenia księgowości. W tym przypadku doskonale sprawdzi się biuro podatkowo-księgowe. Pomimo, że kojarzy się ona w pewnym stopniu z samodzielnością, to wiele firm, świadczących taką usługę, oferuje swoją kompleksową pomoc i wsparcie. To także oszczędność czasu i pieniędzy, ale też i… miejsca! Wszystkie dokumenty są archiwizowane na dysku komputera, a nie w domu czy biurze.