
Często zdarza się sytuacja, w której małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Może to jednak skutkować pewnymi ograniczeniami w podatku dochodowym od osób fizycznych, a wpływają na to między innymi stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami.
Amortyzacja jednorazowa
Osoby fizyczne, które rozpoczęły w roku podatkowym działalność gospodarczą oraz tzw. mali podatnicy uzyskują od ustawodawcy prawo dokonania jednorazowej amortyzacji zgodnie z art. 22k ust. 8-13 ustawy o pdof. Uważać na ten przepis muszą małżonkowie – radzi księgowa wrocławskiego biura rachunkowego Fintaxis Finanse. Jeśli działalność gospodarcza została założona w roku podatkowym, a w ciągu tego roku bądź poprzedzających go dwóch latach działalność prowadził małżonek, z którym podatnik posiadał wspólnotę majątkową, jednorazowa amortyzacja nie może zostać zastosowana.
Podstawa amortyzacji
Małżonkowie prowadzący osobne działalności gospodarcze często wykorzystują zaliczone do środków trwałych i podlegające amortyzacji składniki, które są ich wspólną własnością. Początkową wartość takiego środka trwałego z reguły ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika. Natomiast w przypadku, kiedy małżonkowie mają odrębne firmy i korzystają w nich ze wspólnego składnika majątku, każdy z nich może dla celów amortyzacji przyjąć jego wartość początkową odpowiadającą tylko wykorzystywanej przez siebie części.
Przekazanie z firmy do firmy
W sytuacji, gdy małżonek przekazuje drugiemu środek trwały ze swojej działalności do jego i są to firmy prowadzone przez małżonków odrębnie, osoba przejmująca, zgodnie z art. 22g ust. 13 pkt 5 ustawy o pdof, zobowiązana jest do kontynuowania amortyzacji rozpoczętej przez poprzednika. Znaczy to mniej więcej tyle – mówi księgowa biura Fintaxis – że wysokość wartości początkowej przekazanego składnika musi pozostać niezmieniona, konieczne jest zastosowanie takiej samej metody amortyzacji i wzięcie pod uwagę dokonanych wcześniej odpisów amortyzacyjnych.
Zaliczki raz na kwartał
Przedsiębiorcy, którzy posiadają status małego podatnika lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym, mają możliwość opłacania zaliczek na podatek dochodowy raz na 3 miesiące. Jednak i tu pojawia się ograniczenie. Jeżeli w ciągu dwóch lat od końca roku poprzedzającego założenie działalności gospodarczej firmę prowadził w podobnym zakresie małżonek i obowiązywała ich wtedy wspólnota majątkowa, takie udogodnienie nie będzie możliwe.
Na wszelkie pytania związane z powyższym tematem chętnie udzielą odpowiedzi nasze księgowe. Zapraszamy na spotkanie do siedziby Fintaxis Finanse we Wrocławiu.
Fintaxix Finanse