Podatki, Ksiegowość - Niższy limit transakcji gotówkowych od 2017 roku.

2017-03-15 15:00:21 Podatki, Ksiegowość - Niższy limit transakcji gotówkowych od 2017 roku.

Od stycznia 2017 roku Ministerstwo Finansów obniży limit dopuszczalnych transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Karą za niedotrzymanie limitu będzie brak możliwości zaliczenia wydatku opłaconego gotówką do kosztów uzyskania przychodów.

Resort Finansów opracował ustawę, która zmienia prawo o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób prawnych a także przepisy o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiana jest spowodowana przez praktyki nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wyłudzają środki  pieniężne na podstawie fikcyjnych faktur płatnych gotówką.

 

Zmiana z euro na złotówki

Po zmianie przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć do kosztów płatności dokonanych gotówką, jeśli wartość transakcji przekracza 15 tys. zł (teraz jest to 15 tys. euro).

Nie chodzi tu o pojedynczą płatność, ale o całą transakcję. Jeżeli ktoś np. płaci w ratach, to bez względu na wartość jednej płatności, będzie musiał dokonywać jej przelewem na rachunek bankowy, o ile suma wydatków przekroczy 15 tys. zł.

 

Zaliczone trzeba będzie odliczyć

Przedsiębiorcy, którzy mimo wszystko zaliczą taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów, będą mieli wybór albo obniżyć o kwotę takiej płatności gotówkowej koszty działalności, albo – jeśli kosztów nie będą mogli zmniejszyć – będą zwiększać przychody. Zakaz wpisywania wydatków gotówkowych do kosztów lub konieczność korygowania kosztów lub przychodów o kwotę takiego wydatku – ma dotyczyć także sytuacji, w której podatnik nabywa lub wytwarza środki trwałe lub wartości niematerialne lub prawne oraz jeśli płatność została dokonana po zmianie formy opodatkowania na ryczałt. Czyli, jeżeli przedsiębiorca zmienił formę działalności i potem dokonał zbyt dużej płatności gotówkowej, będzie musiał korygować dokumenty podatkowe wstecz. Jeżeli zaś osoba zlikwidowała firmę, będzie musiała korygować dokumenty z roku, w którym do likwidacji doszło.

Zmiany w przepisach mają być stosowane od 1 stycznia 2017 r. ale nie objęłyby płatności, wynikających z transakcji zawartych w poprzednim roku przed wejściem ustawy w życie. Tak więc od nowego roku nadal można by dokonać płatności gotówką, jeżeli byłaby to zapłata związana z umową zawartą w roku np. 2016.

 

Dlaczego zmiany

Ministerstwo komentuje, że według nich  wyeliminowanie transakcji gotówkowych z obrotu gospodarczego uzdrowi go. Zazwyczaj fikcyjne faktury wystawiane są ze sposobem płatności gotówką. To oznacza, że te pieniądze nie zostają nigdy w jakikolwiek sposób przelane. Natomiast gdyby były przekazane przelewem, to wówczas istnieje możliwość skontrolowania takiej transakcji poprzez przejrzenie wyciągu bankowego ponieważ wyciąg musi być tożsamy z fakturą.

 

Limity w UE

Dzisiaj mamy do czynienia ze wspólnotowym rynkiem, wiec kwoty w poszczególnych krajach powinny być podobne aby reguły dla wszystkich były takie same. Jeżeli przedsiębiorcy konkurują w ramach produkowanych przez siebie towarów czy oferowanych usług na rynku wspólnotowym, wewnętrznym, to dobrze byłoby, żeby wszyscy mieli takie same prawa i obowiązki. Jeżeli jest tak, że te limity są ustalone dla części rynku, a dla pozostałej części – nie, to oczywiście ryzyko nadużyć istnieje. To nie jest tak, że przedsiębiorcy tylko w Polsce próbują kombinować. To wszędzie wygląda tak samo.

 

Limity płatności gotówkowych między przedsiębiorcami w różnych krajach UE są ustalone na różnym poziomie:

Portugalia  – 1000 euro

Grecja – 1500 euro

Hiszpania – 2500 euro

Francja – 3000 euro

Węgry – 5000 euro

Bułgaria – 5000 euro.

 

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu