Podatki, Ksiegowość - Niższy limit transakcji gotówkowych od 2017 roku.

2017-03-15 15:00:21 Podatki, Ksiegowość - Niższy limit transakcji gotówkowych od 2017 roku.

Od stycznia 2017 roku Ministerstwo Finansów obniży limit dopuszczalnych transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Karą za niedotrzymanie limitu będzie brak możliwości zaliczenia wydatku opłaconego gotówką do kosztów uzyskania przychodów.

Resort Finansów opracował ustawę, która zmienia prawo o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób prawnych a także przepisy o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiana jest spowodowana przez praktyki nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wyłudzają środki  pieniężne na podstawie fikcyjnych faktur płatnych gotówką.

 

Zmiana z euro na złotówki

Po zmianie przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć do kosztów płatności dokonanych gotówką, jeśli wartość transakcji przekracza 15 tys. zł (teraz jest to 15 tys. euro).

Nie chodzi tu o pojedynczą płatność, ale o całą transakcję. Jeżeli ktoś np. płaci w ratach, to bez względu na wartość jednej płatności, będzie musiał dokonywać jej przelewem na rachunek bankowy, o ile suma wydatków przekroczy 15 tys. zł.

 

Zaliczone trzeba będzie odliczyć

Przedsiębiorcy, którzy mimo wszystko zaliczą taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów, będą mieli wybór albo obniżyć o kwotę takiej płatności gotówkowej koszty działalności, albo – jeśli kosztów nie będą mogli zmniejszyć – będą zwiększać przychody. Zakaz wpisywania wydatków gotówkowych do kosztów lub konieczność korygowania kosztów lub przychodów o kwotę takiego wydatku – ma dotyczyć także sytuacji, w której podatnik nabywa lub wytwarza środki trwałe lub wartości niematerialne lub prawne oraz jeśli płatność została dokonana po zmianie formy opodatkowania na ryczałt. Czyli, jeżeli przedsiębiorca zmienił formę działalności i potem dokonał zbyt dużej płatności gotówkowej, będzie musiał korygować dokumenty podatkowe wstecz. Jeżeli zaś osoba zlikwidowała firmę, będzie musiała korygować dokumenty z roku, w którym do likwidacji doszło.

Zmiany w przepisach mają być stosowane od 1 stycznia 2017 r. ale nie objęłyby płatności, wynikających z transakcji zawartych w poprzednim roku przed wejściem ustawy w życie. Tak więc od nowego roku nadal można by dokonać płatności gotówką, jeżeli byłaby to zapłata związana z umową zawartą w roku np. 2016.

 

Dlaczego zmiany

Ministerstwo komentuje, że według nich  wyeliminowanie transakcji gotówkowych z obrotu gospodarczego uzdrowi go. Zazwyczaj fikcyjne faktury wystawiane są ze sposobem płatności gotówką. To oznacza, że te pieniądze nie zostają nigdy w jakikolwiek sposób przelane. Natomiast gdyby były przekazane przelewem, to wówczas istnieje możliwość skontrolowania takiej transakcji poprzez przejrzenie wyciągu bankowego ponieważ wyciąg musi być tożsamy z fakturą.

 

Limity w UE

Dzisiaj mamy do czynienia ze wspólnotowym rynkiem, wiec kwoty w poszczególnych krajach powinny być podobne aby reguły dla wszystkich były takie same. Jeżeli przedsiębiorcy konkurują w ramach produkowanych przez siebie towarów czy oferowanych usług na rynku wspólnotowym, wewnętrznym, to dobrze byłoby, żeby wszyscy mieli takie same prawa i obowiązki. Jeżeli jest tak, że te limity są ustalone dla części rynku, a dla pozostałej części – nie, to oczywiście ryzyko nadużyć istnieje. To nie jest tak, że przedsiębiorcy tylko w Polsce próbują kombinować. To wszędzie wygląda tak samo.

 

Limity płatności gotówkowych między przedsiębiorcami w różnych krajach UE są ustalone na różnym poziomie:

Portugalia  – 1000 euro

Grecja – 1500 euro

Hiszpania – 2500 euro

Francja – 3000 euro

Węgry – 5000 euro

Bułgaria – 5000 euro.

 

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights