Metoda kasowa – rozliczanie kosztów

2017-06-08 16:47:25 Metoda kasowa – rozliczanie kosztów

Prowadzisz księgowość uproszczoną – KPiR bądź też ewidencję przychodów? Wiedz, że masz wybór metody rozliczania kosztów! Jedną z nich jest metoda kasowa. Musisz jednak wiedzieć, że decydując się na rozliczanie memoriałowe bądź też kasowe, zobowiązujesz się do konsekwentnego przestrzegania odpowiednich zasad – nie możesz obu metod łączyć, jak też nie masz możliwości zmiany ich w ciągu roku podatkowego.

Każdy doradca podatkowy już na samym początku powinien wyjaśnić podatnikowi, że metoda kasowa w podatku dochodowym w żaden sposób nie łączy się z kasową formą rozliczania w podatku VAT przez małego podatnika. Zatem wyjaśnimy sobie czym jest kasowe rozliczanie kosztów.

Czym jest metoda kasowa?

Najważniejszą zasadą kasowości jest to, że koszty uzyskania przychodów są w niej potrącone jedynie w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, natomiast za dzień poniesienia wydatku uznawany jest dzień (data), w którym został wystawiony dokument z odpowiednią datą, tj. faktura, rachunek czy też inny dowód, będący postawą do zaksięgowania kosztu.

Metoda ta dotyczy oczywiście jedynie małych podatników, mających prawo do płacenia kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy i dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w ramach pomocy de minimis od wartości początkowej środków trwałych.

Metoda kasowa – wyjątki

Według reguły przy wyborze metody kasowej koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko i wyłącznie w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednak, jak podkreślają kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse, istnieją pewne wyjątki:

  • wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę mogą stanowić koszty wcześniej, a dokładniej w miesiącu, za który są należne. Reguła ta obowiązuje jednak tylko przy wypłaceniu wynagrodzenia lub postawienia do dyspozycji w terminie, jaki wynika z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony
  • tę samą zasadę stosujemy przy składkach ZUS, FP, FGŚP pracowników
  • jeżeli pracownicy zatrudnieni są z innych tytułów niż umowa o pracę, to składki i wynagrodzenia, które ich dotyczą, wprowadzane są do kosztów w dacie faktycznej zapłaty
  • do kosztów podatkowych zaliczamy jedynie te odsetki od pożyczek, które zostały zapłacone
  • zasady amortyzacji pozostają bez zmian, a więc stosujemy zasady z art. 22g ustawy o PIT.

Doradca podatkowy Fintaxis Finanse pomoże w wyborze odpowiedniej metody rozliczania kosztów, uwzględniając indywidualne oczekiwania i możliwości podatnika. Pamiętaj, korzystając z księgowości biura rachunkowego w Fintaxis Finanse zawsze masz możliwość skorzystania ze wsparcia doradcy podatkowego. Masz wątpliwości dotyczące rozliczeń swojej działalności gospodarczej? Rozwiążmy je wspólnie.

Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość Online, Biuro Księgowe, Księgowość Wrocław, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights