Legalność zatrudnienia cudzoziemca w Polsce pod kontrolą

2017-08-08 11:23:55 Legalność zatrudnienia cudzoziemca w Polsce pod kontrolą

Cudzoziemców pracuje w naszym kraju coraz więcej. Są to głównie nasi sąsiedzi za wschodniej granicy. W poszukiwaniu lepszego życia oraz warunków pracy przyjeżdżają do Polski. Tutejsi przedsiębiorcy oferują im pracę na różnych stanowiskach, głównie niższego szczebla. Czy jednak, oprócz pracy, zapewniają im legalne zatrudnienie? Okazuje się, że nie zawsze, co mają prawo sprawdzić i wyciągnąć z tego odpowiednie konsekwencje takie władze, jak Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy.

 Można spodziewać się kary

Specjalista działu kadr i płac biura rachunkowego Fintaxis Finanse wyjaśnia, że Straż Graniczna może dokonać kontroli firm i osób fizycznych zatrudniających cudzoziemców, jak również cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się jedynie kontrolowaniem legalności zatrudnienia, jakie wynika z zawarcia umowy o pracę.

Nielegalne zatrudnienie wymusza na pracodawcy zapłatę grzywny w wysokości nie niższej, niż 3000 zł. Ta kara może być wyższa i osiągać  nawet 10000zł w przypadku, kiedy cudzoziemiec jest wprowadzany przez pracodawcę w błąd i wykorzystuje zależność służbową lub niezdolność do należytego pojmowania, co w konsekwencji prowadzi do nielegalnego wykonywania pracy.

Doradca podatkowy Fintaxis Finanse wspomina również o konsekwencjach wynikających z zatrudnienia cudzoziemca, który nie posiada ważnego dokumentu uprawniającego go do pobytu w Polsce. Dla takich przedsiębiorców kary są bardzo surowe – muszą wypłacić cudzoziemcom nielegalnie zatrudnionym zaległe wynagrodzenie i świadczenia, pokryć koszty powrotu do ojczyzny i zostają oni pozbawieni prawa i możliwości korzystania z dotacji.

Kontrola – wszystko, co musisz wiedzieć

Funkcjonariusze przeprowadzający kontrolę muszą okazać ważny dokument potwierdzający ich upoważnienia, zawierający ponadto: organ kontroli, datę i miejsce wystawienie, ich imiona i nazwiska, a także numer legitymacji służbowej, nazwę oraz adres kontrolowanej firmy, zakres kontroli, datę rozpoczęcia, a także przewidywanego terminu zakończenia kontroli i podpis osoby udzielającej upoważnienia.

Organ kontrolujący ma obowiązek wymagać od pracodawcy okazania stosownych dokumentów, które ten z kolei, jak podkreśla doradca podatkowy Fintaxis Finanse, musi przedstawić je do 7 dni, potwierdzając tym samym legalność zatrudnienia cudzoziemców. Do dokumentów tych należą:  zezwolenie na pracę, umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna, oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz dokumenty, które potwierdzają uzyskanie przez cudzoziemca prowadzącego działalność gospodarczą wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Prowadzenie obsługi kadrowo-płacowej oraz księgowości w biurze rachunkowym w Fintaxis Finanse może okazać się bardzo dużym wsparciem przy takich kontrolach. Porządek w dokumentacji oraz pomoc przy skompletowaniu wszystkich niezbędnych przy kontroli dokumentów nie tylko usprawni cały proces, ale też pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

 Obsługa zatrudnienia obcokrajowców Wrocław, obsługa zatrudnienia Ukraińców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, outsourcing zatrudnienia Ukraińców Wrocław, outsourcing obcokrajowców Wrocław, kadry i płace obcokrajowców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, Aktualizacja i zmiana danych podatkowych, Podatnik VAT, Podatek Akcyzowy, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights