Cudzoziemców pracuje w naszym kraju coraz więcej. Są to głównie nasi sąsiedzi za wschodniej granicy. W poszukiwaniu lepszego życia oraz warunków pracy przyjeżdżają do Polski. Tutejsi przedsiębiorcy oferują im pracę na różnych stanowiskach, głównie niższego szczebla. Czy jednak, oprócz pracy, zapewniają im legalne zatrudnienie? Okazuje się, że nie zawsze, co mają prawo sprawdzić i wyciągnąć z tego odpowiednie konsekwencje takie władze, jak Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy.
Można spodziewać się kary
Specjalista działu kadr i płac biura rachunkowego Fintaxis Finanse wyjaśnia, że Straż Graniczna może dokonać kontroli firm i osób fizycznych zatrudniających cudzoziemców, jak również cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się jedynie kontrolowaniem legalności zatrudnienia, jakie wynika z zawarcia umowy o pracę.
Nielegalne zatrudnienie wymusza na pracodawcy zapłatę grzywny w wysokości nie niższej, niż 3000 zł. Ta kara może być wyższa i osiągać nawet 10000zł w przypadku, kiedy cudzoziemiec jest wprowadzany przez pracodawcę w błąd i wykorzystuje zależność służbową lub niezdolność do należytego pojmowania, co w konsekwencji prowadzi do nielegalnego wykonywania pracy.
Doradca podatkowy Fintaxis Finanse wspomina również o konsekwencjach wynikających z zatrudnienia cudzoziemca, który nie posiada ważnego dokumentu uprawniającego go do pobytu w Polsce. Dla takich przedsiębiorców kary są bardzo surowe – muszą wypłacić cudzoziemcom nielegalnie zatrudnionym zaległe wynagrodzenie i świadczenia, pokryć koszty powrotu do ojczyzny i zostają oni pozbawieni prawa i możliwości korzystania z dotacji.
Kontrola – wszystko, co musisz wiedzieć
Funkcjonariusze przeprowadzający kontrolę muszą okazać ważny dokument potwierdzający ich upoważnienia, zawierający ponadto: organ kontroli, datę i miejsce wystawienie, ich imiona i nazwiska, a także numer legitymacji służbowej, nazwę oraz adres kontrolowanej firmy, zakres kontroli, datę rozpoczęcia, a także przewidywanego terminu zakończenia kontroli i podpis osoby udzielającej upoważnienia.
Organ kontrolujący ma obowiązek wymagać od pracodawcy okazania stosownych dokumentów, które ten z kolei, jak podkreśla doradca podatkowy Fintaxis Finanse, musi przedstawić je do 7 dni, potwierdzając tym samym legalność zatrudnienia cudzoziemców. Do dokumentów tych należą: zezwolenie na pracę, umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna, oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz dokumenty, które potwierdzają uzyskanie przez cudzoziemca prowadzącego działalność gospodarczą wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Prowadzenie obsługi kadrowo-płacowej oraz księgowości w biurze rachunkowym w Fintaxis Finanse może okazać się bardzo dużym wsparciem przy takich kontrolach. Porządek w dokumentacji oraz pomoc przy skompletowaniu wszystkich niezbędnych przy kontroli dokumentów nie tylko usprawni cały proces, ale też pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.