Kto może skorzystać ze wstępnie wypełnionego formularza PIT i jak to działa?

2016-10-25 11:47:59 Kto może skorzystać ze wstępnie wypełnionego formularza PIT i jak to działa?

Od 2015 roku Ministerstwo Finansów  wprowadziło wstępnie wypełniane PIT-y na podstawie deklaracji przysyłanych od pracodawców. Jak  to wygląda w rzeczywistości?

Wstępnie wypełniony PIT, który można pobrać ze strony pfr.mf.gov.pl póki co jest dostępny tylko dla podatników, którzy rozliczają się wg formularza PIT-37, czyli dla większości obywateli. Z angielskiego Pre-Filed tax Return czyli PFR to nazwa wstępnie wypełnianego formularza podatkowego PIT. Na wstępnie wypełnionym formularzu pojawią się dane od płatników z formularzy PIT-11, PIT-8C i PIT-R.  Nie znajdziemy tam informacji od np. ZUS odnośnie rent. Trzeba będzie je dodać samemu. Oczywiście za poprawność danych i zawsze odpowiada podatnik, więc należy zawsze wszystko sprawdzić. Nie ma problemu z pobraniem PFR dla małżonków. Tu również nie pojawią się wszystkie informacje. Wszystkie ulgi podatkowe, z których chcemy skorzystać trzeba wprowadzić samemu.

Na początku po wejściu na stronę Ministerstwa Finansów musimy prze klikać przez kilka formularzy informacyjnych. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami trzeba zaakceptować decyzję o skorzystaniu z PFR oraz wybrać rozliczenie indywidualne lub dla dwojga małżonków. Żeby system pobrał dane trzeba podać PESEL (NIP), imię i nazwisko, (datę urodzenia wypełniane jest z automatu po podaniu PESEL), następnie w celu weryfikacji danych podajemy całkowity przychód za 2014 rok. Przychód ma być podany ze wszystkich zeznań za poprzedni rok obrachunkowy, za który właśnie się rozliczamy. W sytuacji gdy wprowadzimy przychód 5 razy niepoprawnie dostęp zostanie zablokowany. Jeżeli tak się stanie to w danym roku już nie skorzystamy z PFR-a i będziemy musieli się rozliczyć inną metodą. 10 szans mają wspólnie rozliczający się małżonkowie – wystarczy, że zamienią się miejscami przy podawaniu swoich danych.

Wygodniej by było gdyby podawany był przychód tylko z jednego z zeznań z roku wcześniejszego – tak jak jest od kilku ładnych lat przy autoryzacji wysyłki e-deklaracji. Tymczasem MF zmusza nas do obliczenia całkowitego przychodu, żeby dojść się do zeznania, w którym on jest. Trzeba więc i tak zgromadzić zeznania i wyliczyć samemu. Mimo, że PFR miał zwolnić podatników ze obliczeń, to dalej tego nie robi. Przynajmniej dobrze, że nie musimy biegać po urzędach i zakładać konta konta e-PUAP do skorzystania z PFR, bo tak wcześniej planowano.

Kolejnym kroku widzimy zeznania jakie otrzymał US od płatników na nasz temat, następnie aplikacja pyta nas czy chcemy skorzystać ulg podatkowych. Dopiero teraz pokazuje nam się edytowalny PIT-37. Oczywiście sami musimy wybrać swój urząd skarbowy, w którym się rozliczamy. Kolejnym krokiem są załączniki, jeżeli wcześniej je zaznaczyliśmy. Cały czas system nas pilnuje, żebyśmy nie popełnili błędów i zaznacza obowiązkowe pola czerwoną ramką, czasem podkreśla ważne rzeczy oddzielnym komunikatem. Na końcu widzimy swoją całą deklarację, którą możemy sprawdzić zanim przejdziemy do ekranu wysyłki zeznania. Wysłać ją możną za pomocą podpisu elektronicznego lub danymi autoryzującymi. Na koniec nie zapomnijmy pobrać Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Ważny jest fakt iż w każdej chwili możemy wszystko zapisać i wrócić do tego później lub anulować i zacząć potem od początku. W końcu widać pewien krok naprzód ze strony MF, ale PFR powinien zostać jeszcze dopracowany.

Jeżeli masz pytania zawsze możesz poprosić o pomoc księgową, kadrową lub doradcę podatkowego z Fintaxis Finanse. Jesteśmy do Twojej Dyspozycji.

Rozliczanie PIT Wrocław, Pit online, Biuro rachunkowe Wrocław, Biuro Podatkowe Wrocław, Księgowość Wrocław, Kadry płace Wrocław. Fintaxis Finanse.
Pobierz PDF ↓

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights