
Konta walutowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dzięki niemu unikniesz kosztów związanych ze spreadem, w wielu sytuacjach. Mamy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, kiedy i jakie konto walutowe powinieneś wybrać. Dowiesz się też, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, zanim otworzysz swój nowy rachunek prowadzony w obcej walucie.
Konto walutowe – czym jest?
Konto walutowe to rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, przeznaczonego do deponowania środków w walucie obcej i realizacji transakcji walutowych. Technicznie rachunek walutowy zbliżony jest do standardowego konta bankowego.
Dzięki niemu możesz:
- dokonywać wpłat w oddziale bankowym lub we wpłatomacie;
- realizować wypłaty z konta;
- zrealizować przelew z konta walutowego;
- realizować płatności za m.in. zakupy w zagranicznych sklepach internetowych;
- otrzymywać przelewy walutowe (np. gdy pracujesz poza granicami Polski lub ktoś z Twoich bliskich przesyła Ci środki w obcej walucie).
Podstawową zaletą konta walutowego jest możliwość realizacji transakcji w obcych walutach, przy jednoczesnym uniknięciu strat związanych ze spreadem walutowym. Oznacza to, że korzystając z konta prowadzonego w walucie realizowanej transakcji, nie poniesiesz kosztów jej przewalutowania.
W większości banków działających na polskim rynku bez trudu uruchomisz rachunek prowadzony w euro, dolarach amerykańskich, a także funtach brytyjskich. W wielu z nich odnajdziesz również ofertę kont walutowych prowadzonych we frankach szwajcarskich.
Przydatną ciekawostką jest to, że prawdziwym rekordzistą w ofercie rachunków walutowych jest Alior Bank. Znajdziesz w nim konta prowadzone w aż 22 walutach.
Konto walutowe – dla kogo?
Jeżeli czytasz ten artykuł, to zapewne interesujesz się tematem rachunków bankowych obsługiwanych w walutach obcych. Istnieje co najmniej kilka sytuacji, gdy konto walutowe ułatwi Ci funkcjonowanie, a przy tym uchroni Cię przed stratami związanymi z przewalutowaniem realizowanych transakcji. O koncie walutowym powinieneś pomyśleć gdy:
- pracujesz poza granicami Polski;
- posiadasz stałe wpływy w obcej walucie;
- spłacasz kredyt walutowy;
- posiadasz oszczędności w walucie;
- studiujesz na zagranicznej uczelni;
- często podróżujesz za granicę;
- często realizujesz zakupy internetowe, które związane są z realizacją bezgotówkowych transakcji walutowych;
- korzystasz z internetowych kantorów i chcesz korzystać z najkorzystniejszych przeliczników;
- inwestujesz na rynku FOREX.
Konto walutowe – jak wybrać?
Przede wszystkim z prowadzeniem konta walutowego związane są różnego typu opłaty i prowizje. Ich wysokość zależna jest od wielu czynników, takich jak waluta, sposób korzystania z konta (np. czy tylko przetrzymujesz na nim środki, czy też realizujesz z niego przelewy), korzystanie z karty walutowej itd.
Wiedząc w jakim celu zakładasz rachunek walutowy, w jakiej walucie (lub walutach) i w jaki sposób będziesz z niego korzystać, sprawdź tzw. tabelę opłat i prowizji w banku, w którym zamierzasz uruchomić konto. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, powinieneś porównać kilka ofert (ranking pojawi się wkrótce na naszej stronie).
Przed zawarciem umowy o konto walutowe powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- koszt założenia konta,
- opłaty za prowadzenie konta,
- koszt wydania i użytkowania karty walutowej,
- opłata za realizację wpłat i wypłat środków (tego typu transakcji zwykle realizowane są w oddziałach bankowych, jeżeli zależy Ci na większej elastyczności, sprawdź czy wybrany bank umożliwia dokonywanie wpłat i wypłat w odpowiednich urządzeniach),
- koszt realizacji krajowych przelewów walutowych,
- koszt realizacji przelewów zagranicznych (w tym SWIFT i SEPA),
- dostępność opcji kosztowych realizacji przelewów w tym: SHA (koszty realizacji przelewu dzielone są pomiędzy zleceniodawcą a odbiorcą przelewu), OUR (koszt przelewu przechodzi na zleceniodawcę) oraz BEN (koszt zrealizowanego przelewu przenoszony jest na odbiorcę przelewu);
- koszt wypłat realizowanych w bankomatach krajowych,
- koszt wypłat realizowanych w bankomatach zagranicznych,
- spread – czyli opłaty związane z przewalutowaniem transakcji,
- oprocentowanie podstawowego konta walutowego – w większości przypadku tego typu rachunek posiada zerowe oprocentowanie, jednak zdarzają się oferty specjalne gwarantujące oprocentowanie środków znajdujących na podstawowym rachunku walutowym,
- dodatkowe produkty i usługi – w tym walutowe konta oszczędnościowe i lokaty, dostęp do bankowego kantora wymiany walut.
Podsumowanie
Podsumowując, konto walutowe to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w wielu przypadkach. Co ważniejsze, dzięki niemu unikniesz wielu dodatkowych kosztów np. w czasie podróży, realizacji zagranicznych transakcji, realizacji przelewów walutowych. Warto wobec tego starannie przemyśleć swój wybór, abyś mógł w pełni korzystać z zalet rachunku prowadzonego w obcej walucie.
Przeczytaj o karcie wielowalutowej >>>TUTAJ<<<
Copyright © Fintaxis Finanse