Elektroniczne zwolnienia lekarskie już od 1 grudnia br. Pracodawca dostanie SMS.

2018-11-20 11:06:18 Elektroniczne zwolnienia lekarskie już od 1 grudnia br. Pracodawca dostanie SMS.

Klasyczne, a więc papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą w zapomniane. Z dniem pierwszego grudnia bieżącego roku w życie wchodzi całkowicie nowe rozwiązanie – e-zwolnienie. Jak zmiany w prawodawstwie przełożą się na nasze życie?

e-ZLA – co to jest elektroniczne zwolnienie?

Nie ma co ukrywać – brak papierowych zwolnień jest nam jak najbardziej na rękę. Wraz z nowym miesiącem, idąc do lekarza nie będziemy zmuszeni prosić się o charakterystyczny zielony formularz. Specjalista będzie zobowiązany wystawić nam zaświadczenie uprawniające m.in. do przerwy w pracy za pośrednictwem elektronicznego ZLA. E-zwolnienia całkowicie niwelują konieczność informowania pracodawcy, a dokładnie kadr o zaistniałej sytuacji. Zakład pracy (uprawnione do tego jednostki) będzie miał pełen wgląd w dokumentację swoich podwładnych. Ta figurować będzie na platformie usług elektronicznych ZUS – informuje doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse.

Jak pracodawca dowie się o naszej chorobie?

e-ZLA, a więc elektroniczne zwolnienia funkcjonują już od blisko dwóch lat. Wraz z upływem ostatniego dnia listopada żegnamy się z tradycyjnym ZUS ZLA. Lekarze zobowiązani będą wystawiać wyłącznie zaświadczenia elektroniczne. Cała procedura wydaje się dziecinnie prosta.

  1. Specjalista wystawia elektroniczne zaświadczenie lekarskie e-ZLA, a następnie wysyła e-dokument opatrzony jego cyfrowym podpisem do ZUS.
  2. ZUS przekazuje e-ZLA płatnikowi składek, a więc naszemu pracodawcy za pośrednictwem specjalnego profilu elektronicznego ZUS w ciągu 24h.
  3. E-ZLA wędruje również do nas samych. Każdy pracownik będzie mógł zapoznać się z własną dokumentacją również przy pomocy platformy ZUS.
  4. ZUS za pomocą profilu na Platformie Usług Elektronicznych wysle SMS do pracodawcy o uzyskanym zwolnieniu przez pracownika.

Nadmienić należy, że informacje dotyczące bezpośrednio naszej choroby są utajnione tj. nie są dostępne dla naszego pracodawcy.

Kto może wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Rozwiązanie to jest dostępne dla każdego lekarza posiadającego indywidualny profil na platformie elektronicznej ZUS bądź specjalną aplikację zintegrowaną z tą platformą. Nie da się ukryć, że wystawienie e-ZLE jest dużo wygodniejsze, aniżeli sporządzenie wniosku papierowego. Przede wszystkim trwa krócej. Dane pacjenta uzupełniane są automatycznie (autozapis na podstawie numeru PESEL). Nowy system kryje w sobie wiele udogodnień również dla samego lekarza. Umożliwia podglądanie wcześniej wystawionych zaświadczeń, wyszczególnia pacjentów ze wskazaniami do rehabilitacji, a także sprzyja szybszemu wystawianiu wniosków o leczenie specjalistyczne lub sanatorium.

Uwaga! Pracodawca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrole prawidłowości wystawionego przez lekarza zwolnienia. Specjalista zobowiązany jest wydrukować dokument w dwóch przypadkach:

  1. Na żądanie pacjenta
  2. W sytuacji, gdy płatnik składek nie posiada profilu PUE ZUS.

Pracodawca otrzyma wiadomość SMS o zwolnieniu lekarskim pracownika. 

Jak podkreśla prezes ZUS, taką możliwość daje założenie przez ubezpieczonego profilu na „Platformie Usług Elektronicznych ZUS”. W utworzonym przez nas profilu możemy włączyć opcję otrzymywania wiadomości SMS o uzyskaniu zwolnienia lekarskiego. System wyśle powiadomienie SMS w momencie gdy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie. Pracodawca odbierze wiadomość z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy oraz na jak długo. Również pracownik może aktywować usługę informowania go SMS-em o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego. Jeśli nie wiemy, jak aktywować usługę, pomoże w tym Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji  zapytaj o szczegóły specjalisty ds. kadr i płac  z biura księgowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu przy ul. Szpaczej.

Fintaxis Finanse

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights