Działalność nierejestrowa, czyli zniesienie obowiązku rejestracji działalności gospodarczej

2018-10-31 15:54:22 Działalność nierejestrowa, czyli zniesienie obowiązku rejestracji działalności gospodarczej

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (zwana dalej Prawem przedsiębiorców), podpisana przez prezydenta 22 marca 2018 r., wprowadziła wiele ciekawych rozwiązań dedykowanych przyszłym inwestorom. Najbardziej kontrowersyjnym z nich jest tzn. działalność nieewidencjonowana, zwana również działalnością nierejestrową.

Co to jest działalność nierejestrowa?

Za działalność rejestrową przyjmuje się każdą działalność osoby fizycznej posiadającą znamiona działalności gospodarczej zgodnie z aktualnym prawodawstwem, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie: rejestr CEIDG).

Prawo przedsiębiorców wprowadziło całkowicie nowy termin z tym związany: działalność nierejestrową. Za działalność nierejestrową przyjmuje się każdą działalność osoby fizycznej, posiadającą znamiona działalność gospodarczej zgodnie z aktualnym prawodawstwem, której przychód należny z tej działalności, nie przekracza 50 proc. kwoty należnego wynagrodzenia w skali miesiąca. Dodatkowym warunkiem w tym zakresie jest brak wykonywania działalności rejestrowej przez osobę fizyczną w okresie ostatnich 60 miesięcy tłumaczy księgowa z biura księgowego we Wrocławiu.

Dla kogo jest działalność nierejestrowa?

Działalność nieewidencjonowana to rozwiązanie dedykowane wyłącznie osobom fizycznym. Tak jak wspomniano wyżej, kluczowymi warunkami są:

  1. Brak wykonywania działalności rejestrowej przez osobę fizyczną w okresie ostatnich 60 miesięcy oraz
  2. Ograniczenie miesięcznego przychodu do 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (na chwile obecną 1050 zł), zdefiniowanego w Ustawie z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Prawo przedsiębiorców nie zezwala na prowadzenie działalności nierejestrowej w stosunku do działalności koncesjonowanych, a także wymagających zezwolenia bądź wpisu do rejestru działalności regulowanej oraz w ramach spółki cywilnej.

Działalność rejestrowa kontra nieewidencjonowana

Zakładając, że osoba fizyczna spełnia wszystkie wymagania w zakresie prowadzenia działalności nierejestrowanej, może ona wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie tj. pozostać przy działalności nieewidencjonowanej bądź zarejestrować działalność w CEIDG.

Powstanie obowiązku rejestracji działalności nieewidencjonowanej

W chwili, gdy próg przychodów określony w Prawie przedsiębiorców (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia) zostanie przekroczony, prowadzona działalność gospodarcza wymaga rejestracji w CEIDG. Zaniechanie konieczności złożenia odpowiedniego wniosku w wyznaczonym terminie 7 dni liczonych od dnia przekroczenia progu przychodów, stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny bądź ograniczenia wolności (zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń).

Działalność nierejestrowa kontra ZUS

Osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową nie podlega obowiązkowi odprowadzania składek ZUS. Obowiązek ten powstaje z chwilą rejestru w CEIDG.

Działalność nierejestrowa kontra podatek VAT

Osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową objęta jest zwolnieniem podmiotowym zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Działalność nieewidencjonowana, a ewidencja sprzedaży

Osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową ma obowiązek prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży.

Działalność nierejestrowa kontra podatek dochodowy

Przychody z działalności nierejestrowanej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych – zależnie od skali podatkowej 18- bądź 32-procentowym.

 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji  zapytaj o szczegóły naszego specjalisty  z biura księgowego we Wrocławiu przy ul. Szpaczej.

Fintaxis Finanse

Pozostałe aktualności

2024-08-23 12:27:11 Ruszył nabór na pożyczkę unijną dla przedsiębiorców ze Śląska!
Rozwijaj swoją firmę z nowymi możliwościami finansowania! Od 5 września przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek unijnych oferowanych przez BGK. Uzyskaj atrakcyjne warunki finansowe, które pomogą w rozwoju Twojego biznesu. Nie martw się formalnościami – eksperci z Fintaxis są gotowi prowadzić Cię przez cały proces, od sprawdzenia Twoich możliwości, przez przygotowanie wniosku, aż po finalizację finansowania. Nie przegap tej szansy!

Sprawdź szczegóły pożyczki!

Czytaj więcej →
2024-07-29 10:58:30 Niskooprocentowane Pożyczki Unijne - Sprawdź dostępność w swoim województwie!

Nasze biuro specjalizuje się w obsłudze programów unijnych, które oferują przedsiębiorcom znakomitą możliwość zdobycia wsparcia finansowego i wspierania rozwoju ich firm. Pragniemy szczegółowo przedstawić każdy z dostępnych programów, aby ułatwić Państwu zrozumienie, w jaki sposób mogą one przyczynić się do sukcesu Państwa przedsięwzięć.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-07-26 19:51:57 Nowa pula pożyczek unijnych dla firm z Dolnego Śląska

Już od 12 sierpnia br. przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego będą mogli ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki unijne z BGK, przeznaczone na rozwój ich firm. Dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, lokalne przedsiębiorstwa zyskają dostęp do atrakcyjnych warunków finansowania. Eksperci z Fintaxis są gotowi pomóc w całym procesie, od weryfikacji możliwości uzyskania finansowania, przez przygotowanie wniosku, aż po uzyskanie i wypłatę środków.

Sprawdź szczegóły pożyczki!

Czytaj więcej →
2024-05-01 09:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój HoReCa i turystyki do 1 MLN zł - Oproc. od 1%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!

Sprawdź szczegóły