Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (zwana dalej Prawem przedsiębiorców), podpisana przez prezydenta 22 marca 2018 r., wprowadziła wiele ciekawych rozwiązań dedykowanych przyszłym inwestorom. Najbardziej kontrowersyjnym z nich jest tzn. działalność nieewidencjonowana, zwana również działalnością nierejestrową.
Co to jest działalność nierejestrowa?
Za działalność rejestrową przyjmuje się każdą działalność osoby fizycznej posiadającą znamiona działalności gospodarczej zgodnie z aktualnym prawodawstwem, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie: rejestr CEIDG).
Prawo przedsiębiorców wprowadziło całkowicie nowy termin z tym związany: działalność nierejestrową. Za działalność nierejestrową przyjmuje się każdą działalność osoby fizycznej, posiadającą znamiona działalność gospodarczej zgodnie z aktualnym prawodawstwem, której przychód należny z tej działalności, nie przekracza 50 proc. kwoty należnego wynagrodzenia w skali miesiąca. Dodatkowym warunkiem w tym zakresie jest brak wykonywania działalności rejestrowej przez osobę fizyczną w okresie ostatnich 60 miesięcy tłumaczy księgowa z biura księgowego we Wrocławiu.
Dla kogo jest działalność nierejestrowa?
Działalność nieewidencjonowana to rozwiązanie dedykowane wyłącznie osobom fizycznym. Tak jak wspomniano wyżej, kluczowymi warunkami są:
- Brak wykonywania działalności rejestrowej przez osobę fizyczną w okresie ostatnich 60 miesięcy oraz
- Ograniczenie miesięcznego przychodu do 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (na chwile obecną 1050 zł), zdefiniowanego w Ustawie z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Prawo przedsiębiorców nie zezwala na prowadzenie działalności nierejestrowej w stosunku do działalności koncesjonowanych, a także wymagających zezwolenia bądź wpisu do rejestru działalności regulowanej oraz w ramach spółki cywilnej.
Działalność rejestrowa kontra nieewidencjonowana
Zakładając, że osoba fizyczna spełnia wszystkie wymagania w zakresie prowadzenia działalności nierejestrowanej, może ona wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie tj. pozostać przy działalności nieewidencjonowanej bądź zarejestrować działalność w CEIDG.
Powstanie obowiązku rejestracji działalności nieewidencjonowanej
W chwili, gdy próg przychodów określony w Prawie przedsiębiorców (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia) zostanie przekroczony, prowadzona działalność gospodarcza wymaga rejestracji w CEIDG. Zaniechanie konieczności złożenia odpowiedniego wniosku w wyznaczonym terminie 7 dni liczonych od dnia przekroczenia progu przychodów, stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny bądź ograniczenia wolności (zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń).
Działalność nierejestrowa kontra ZUS
Osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową nie podlega obowiązkowi odprowadzania składek ZUS. Obowiązek ten powstaje z chwilą rejestru w CEIDG.
Działalność nierejestrowa kontra podatek VAT
Osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową objęta jest zwolnieniem podmiotowym zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Działalność nieewidencjonowana, a ewidencja sprzedaży
Osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową ma obowiązek prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży.
Działalność nierejestrowa kontra podatek dochodowy
Przychody z działalności nierejestrowanej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych – zależnie od skali podatkowej 18- bądź 32-procentowym.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zapytaj o szczegóły naszego specjalisty z biura księgowego we Wrocławiu przy ul. Szpaczej.
Fintaxis Finanse