Chcąc zostać podatnikiem VAT czynnym lub z niego zwolnionym, składamy wniosek do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Nie każdy wie o tym, że naczelnik po weryfikacji złożonych przez nas dokumentów może odmówić naszej rejestracji nawet bez powiadamiania nas o tym fakcie – informuje doradca podatkowy z Biura Rachunkowego Fintaxis Finanse.
Kiedy naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku powiadamiania podatnika?
Przede wszystkim wtedy, gdy na złożonym wniosku widnieją błędne lub nieprawdziwe dane, wskazany na wniosku podmiot nie istnieje, pomimo wezwań podmiot nie stawia się na wezwanie naczelnika, próby kontaktu z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem są bezskuteczne lub podmiot posiada wydany przez Sąd zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Organy podatkowe odmawiają również rejestracji podmiotów jako podatników VAT, jeżeli w zgłoszeniu podmiot podał jako adres siedziby miejsce, w którym rzeczywiście nie wykonuje swojej działalności lub brakuje stałego dostępu do lokalu czy też odpowiedniej struktury zaplecza technicznego, przy czym te ostatnie nie jest wystarczające, by odmówić rejestracji podmiotu. Należy również pamiętać, że urząd skarbowy może skontrolować miejsce, które podaliśmy we wniosku jako nasz adres wykonywania działalności gospodarczej. Takie działania mają na celu sprawdzenie czy podatnik nie ma nic do ukrycia i rzetelnie będzie rozliczał się z podatku VAT.
Pamiętajmy również o tym, że urząd zwraca uwagę na wyżej wspomniany stały dostęp do lokalu, jego godziny oraz dni otwarcia, więc podatnik musi wskazać rzeczywisty adres oraz czas otwarcia lokalu, w którym można zastać jego lub pracowników. Istnieje również możliwość wykreślenia podatnika z rejestru VAT bez konieczności zawiadamiania o tym czynie podatnika.
Kiedy może to nastąpić wykreślenie bez zawiadamiania podatnika?
Jeżeli okaże się, że podatnik nie istnieje lub jego dane podane w zgłoszeniu okazują się być nieprawdziwe, próby kontaktu z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem są bezskuteczne, z posiadanych informacji wynika, że jego działania mają na celu wyłudzenia skarbowe bądź sąd wydał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika.
Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z przygotowaniem wniosku do urzędu skarbowego skontaktuj się z naszym Doradcą Podatkowym w biurze księgowym przy ul. Szpaczej 18-20 we Wrocławiu.
Fintaxis Finanse